Retrospekcja prezentuje nowy utwór “Pozostać sobą” [RECENZJA]

“Pozostać sobą” to premierowy singiel zespołu Retrospekcja. Jest to energiczny utwór popowy z domieszką brzmień reggae.

“Pozostać sobą” to świetnie skrojony utwór z bogatą, ale nieprzeciążającą całości sekcją instrumentalną. Każdy element tej muzycznej opowieści jest na właściwym miejscu, a tym samym nikt nie próbuje wyjść przed szereg. To bardzo ważne, że w takim kolorycie brzmieniowym całe instrumentarium zgrywa się ze sobą, tworząc przy tym ciekawą wypowiedź artystyczną. Należy więc dodać, że za dobrze skonstruowaną formą, kryje się też przekaz, który w lekki sposób interpretuje wokalistka Ania Majeranowska-Widomska. Ten sposób wyrażania siebie w przyjętej konstrukcji wypada przekonująco.

fot. materiały prasowe

I nie jest to zwykły pop, choć  umiejętność obrazowania pewnych pomysłów przez zespół Retrospekcja zbliża ich do tego gatunku muzycznego. Znajdziemy w tym także nutkę słonecznego reggae, która dodaje całej kompozycji pozytywnego wydźwięku. Jest zatem bezpretensjonalnie i przyjemnie, ale też na tyle angażująco, by zatrzymać się i chłonąc intensywne brzmienie tej propozycji. Przydałoby się jeszcze mocniej zaznaczyć własną charakterystykę, ale na tle bezemocjonalnej papki wylewającej się z niektórych rozgłośni radiowych, utwór Retrospekcji połyskuje kreatywnością oraz zawodowym podejściem do tematu. Dlatego bogato przedstawiony główny motyw muzyczny tworzy interesującą fakturę harmonijną, a dzięki temu przykuwa naszą uwagę.

*****

“Pozostać sobą” opowiada o dylematach zachowania własnej tożsamości we współczesnym zabieganym świecie.

Zespół Retrospekcja został założony w 2004 roku w Wilamowicach, nieopodal Bielska-Białej, przez grupę muzykujących przyjaciół. W latach 2004 – 2012 występował na scenie muzyki religijnej pod nazwą Magnificat, zdobywając nagrody na ogólnopolskich festiwalach takich jak: „Cantate Deo” w Gliwicach, „Psallite Deo” w Kętach czy „Maranatha” w Świdniku oraz grając liczne koncerty w całej Polsce.

Muzycy mają na koncie dwie płyty (nagrane jeszcze pod nazwą Magnificat): „Odrodzoną nadzieję” z aranżacjami znanych piosenek religijnych, wydaną w 2009 roku oraz „Pozytywy” z autorskim repertuarem z roku 2013.

Od czasu wydania drugiego albumu zespół występuje pod nazwą Retrospekcja, nawiązującą do charakteru granej przez grupę muzyki. Wykonawcy byli reprezentantami Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 roku, gdzie zagrali koncert w Parku Retiro. W 2016 roku wystąpili w rodzinnym Bielsku-Białej przed ponad 10-tysięczną publicznością z całego świata, w ramach Światowych Dni Młodzieży, których finał odbył się w Krakowie.

W lipcu 2019 roku Retrospekcja zaprezentowała się na festiwalu „Alleluja czyli Happy Day” w Kielcach, podczas którego zdobyła główną nagrodę – Kryształową Barkę, w kategorii „Znany utwór w poetyce chrześcijańskiej” za wykonanie własnej aranżacji piosenki Anny Marii Jopek, pt. „Joszko Broda”. W ramach koncertu finałowego muzycy wystąpili na deskach Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach wraz z Piotrem Rubikiem, zespołem Zakopower czy TGD.

26 września 2020 r. zespół premierowo zagrał koncert Radość najpiękniejszych lat, poświęcony pamięci Anny Jantar, który pierwotnie miał się odbyć dokładnie w 40. rocznicę śmierci wokalistki, 14 marca 2020 r.

Muzyka tworzona przez grupę jest bardzo różnorodna, a to za sprawą odmiennych źródeł inspiracji artystów. Brzmieniem nawiązują do lat 80. i 90., nadając tej stylistyce powiewu świeżości. Od początku swojego istnienia zespół wplata w swój repertuar ciekawe i nieszablonowe aranżacje znanych utworów, rzucając na nie nowe światło. Teksty piosenek niosą ze sobą pozytywny przekaz, inspirowany otaczającym nas światem i ludźmi.

Zespół występuje w 7-osobowym składzie, natomiast podczas koncertów poświęconych pamięci Anny Jantar na scenie zobaczyć można 12 muzyków. Doświadczenie muzyków zdobyte na koncertach w kraju i za jego granicami oraz ciekawe instrumentarium tworzą niezwykłe połączenie, sprawdzające się doskonale zarówno na koncertach plenerowych, jak i kameralnych, gwarantując przy tym świetny kontakt z publicznością.

*****

Retrospekcja to:

Ania Majeranowska-Widomska – wokal
Ewa Nycz – gitara rytmiczna
Mateusz Widomski – gitara prowadząca
Szczepan Cieślak – instrumenty klawiszowe
Krzysiek Dziergas – gitara basowa
Tomek Kinecki – perkusja
Joachim Komędera – instrumenty perkusyjne

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply