Damian Manikowski prezentuje nowy utwór “My, nie-my” [RECENZJA]

5 sierpnia Damian Manikowski (uczestnik X edycji “Mam talent”) zaprezentował teledysk do nowego utworu “My, nie-my”. Za tekst i muzykę odpowiada Piotr Beciński.

Damian Manikowski zaprezentował nowy, nieco odmienny od poprzedniego utwór. “My, nie-my” pokazuje szersze spektrum zainteresowań muzycznych wokalisty. Tym razem artysta postawił na spokojniejszą, wyraźnie szlachetniejszą, nasyconą wieloma emocjami kompozycję, którą dodatkowo pogłębia jego charakterystyczny głos. Właściwie należałoby powiedzieć, że Damian maluje ten utwór według swoich odczuć, stając się poniekąd częścią opisywanej historii. Stąd pozytywne doznania, ale też pewien dramatyzm ukryty w tekście podkreśla nieprzerysowana interpretacja. Sama kompozycja została starannie rozpisana na przestrzennym brzmieniu.

fot. materiały prasowe

Zwracają uwagę ładnie uwypuklone harmonie, a także przejrzystość poszczególnych dźwięków wydobytych, m.in. poprzez pianino. Za tekst i muzykę odpowiada, tak jak to było przy singlu “Nieuchwytna” – Piotr Beciński. To już sprawdzony duet, który ma do pokazania szeroką skalę możliwości twórczych, wykraczających poza oczywisty pop. Tym samym to bardziej zaangażowana propozycja, która otwiera nieznaną dotąd kreatywność. “My, nie-my” w sposób wysublimowany odsłania wrażliwość samego Damiana Manikowskiego, stając się w pełni przekonującym ciągiem dalszym poszukiwań młodego artysty.

*****

Produkcją klipu zajęła się bydgoska firma DM films. Zdjęć i nagrań dokonano nad jeziorem Stelchno w Gminie Jeżewo oraz w Studenckim Klubie “Beanus” Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

“My, nie-my” to już drugi singiel Damiana Manikowskiego. Wokalista wspólnie z Piotrem Becińskim (kompozytor i autor tekstu) pracuje nad nowym, autorskim materiałem, który sklasyfikowany może zostać do gatunku muzycznego jakim jest pop alternatywny.

Utwór opowiada o toksycznej relacji, w której monotonia życia zobojętniła uczucie jednej ze stron. Nie ma nic gorszego jak obojętność bliskiej nam osoby. Słowa: „wiem, że wczorajszy dzień był nasz, wiem, że nie dla mnie twoja twarz” jedynie uświadamiają jak niedaleko jest do tego, aby rozpocząć nowy rozdział. Niewątpliwie, drobne rzeczy wpływają na kształtowanie związku dwojga ludzi i te aspekty zauważalne są w premierowym utworze Damiana Manikowskiego.

Post produkcją piosenki zajmowali się Jacek Antosik oraz Jacek Gawłowski, którzy pracowali między innymi z takimi artystami jak Organek, Dawid Podsiadło, Anna Maria Jopek i wiele innych.

*****

Damian Manikowski – student Wydziału Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nauczyciel gitary i tańca w prywatnej Międzynarodowej Szkole Sokrates. Od dziecka zaangażowany w rozwój muzyczny. Swoją przygodę rozpoczął od tańca w studio tanecznym Stylers Dance Studio pod opieką artystyczną Agnieszki Sikorskiej. Zdobywca tytułu wicemistrza Polski w tańcu hip hop, uczestnik mistrzostw Europy oraz świata organizowanych przez federacje IDO.

Jego profesjonalna droga muzyczna rozpoczęła się wraz z poznaniem państwa Elżbiety oraz Waleriana Krenz – założycieli zespołu Duże Dzieci. Z tymże zespołem niedługo potem nagrał płytę, która promowana była w programie śniadaniowym telewizji polskiej – Pytanie na śniadanie. Tam właśnie po raz pierwszy, jeszcze jako nastolatek miał okazję pojawić się na antenie telewizyjnej. Czynny udział w licznych próbach i koncertach formacji pozwolił mu na zdobycie wiedzy oraz niezbędnego doświadczenia scenicznego. Był to pierwszy poważny krok do rozpoczęcia kariery muzycznej. Okres gimnazjalny poszerzył jego zainteresowania z dziedziny teatru oraz filmu. Próby i spektakle zapewniły obycie sceniczne, co w rezultacie pozwoliło na dogłębne poznanie własnej ekspresji. Zaś profil klasy humanistyczno-filmowej zagwarantował podstawy montażu i obróbki wideo.

Kolejną styczność z telewizją zapewnił mu udział w X edycji programu Mam Talent – wystąpienie to spotkało się z przychylnością publiczności i jury – „3 razy na TAK!”. Po tak licznych doświadczeniach mógł podzielić się swoją wiedzą z dziećmi pracując na obozie, jako instruktor śpiewu i nauki gry na gitarze. W 2019 roku rozpoczął studia na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał artystyczny.

“My, nie-my” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/myniemy

 

Leave a Reply