Marta Gzowska-Sawicka z premierą cyfrową albumu “Nic”

“Nic” to album aktorki Marty Gzowskiej-Sawickiej, który ukazał się w 2019 roku. Teraz materiał doczekał się swojej drugiej premiery, gdyż trafił na platformy cyfrowe.

Marta Gzowska-Sawicka urodziła się i wychowała w Trójmieście. Absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, gdzie szlifowała swój warsztat dramatyczny pod okiem aktorów Teatru Wybrzeże (Joanny Bogackiej, Krzysztofa Gordona, Grzegorza Chrapkiewicza) jednocześnie szkoląc swoje umiejętności wokalne.

Ma na swoim koncie kilka recitali i spektakli muzycznych, do których również stworzyła scenariusze, m. in. “Sekretny ogród” – koncert pieśni żydowskich, „Ja w podróży” z piosenkami Agnieszki Osieckiej (reż. Rafał Sawicki) czy „Miłość ci wszystko wybaczy” z piosenkami Hanki Ordonówny, za który w 2006 roku otrzymała nagrodę artystyczną ZASP Laur Dembowskiego. W roku 2011 została nominowana do śląskiej Złotej Maski za rolę Matti w „Takiej fajnej dziewczynie jak ty” i rolę Tatiany w „Nowym wyzwoleniu”.

W 2000 roku dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jako najważniejsze doświadczenia sceniczne wymienia role: Uczennica w „Lekcji” E. Ionecso (reż. Grzegorz Chrapkiewicz), Kate w „Namiętności” P. Nichols’a (reż. Marcin Sławiński), Jenny w „Kształcie rzeczy” N. LaBute (reż. Grzegorz Chrapkiewicz), Matti w „Taka fajna dziewczyna jak ty” Ingmar Villqista w reżyserii autora, Tatiana w „Nowym Wyzwoleniu” S.I. Witkiewicza (reż. Ewelina Marciniak) oraz Afganka w „Bitwie o Nangar Khel” A. Pałygi (reż. Łukasz Witt-Michałowski). Po realizacji “Nowego wyzwolenia” Ewelina Marciniak zaprosiła Martę Gzowską-Sawicką do Warszawy, do pracy nad spektaklem “Bohaterki” Michała Buszewicza.

*****

Sawicka to zespół poruszający się swobodnie po rozmaitych stylach muzycznych, traktując je w połączeniu z autorskimi tekstami jako spójną artystyczną wypowiedź. Vintage music, punk-rock, bossa nova, jazz, reggae – to tylko niektóre z gatunków służących jako forma dla sugestywnych literackich tekstów. Przy szerokim spectrum stylistycznym założeniem grupy jest minimalistyczna forma piosenki opierająca się na wokalu i dwóch instrumentach. Album “Nic” ukazał się w 2019 roku. Teraz materiał z tej płyty trafił na platformy streamingowe.

Skład zespołu Sawicka, tworzą Marta Gzowska-Sawicka – teksty/śpiew, Artur Kudłacik – muzyka /gitara basowa, dzwonki chrom., etc. oraz Mateusz Głuszak – gitary

 

Leave a Reply