Tulia kolejną polską gwiazdą Fest Festivalu w Chorzowie

Zespół folkowy na wielkim muzycznym festiwalu? To możliwe, a w przypadku pierwszej edycji Fest Festivalu już nawet pewne. Zespół Tulia, bo o nim mowa, uświetni swoim występem Fest Festival 2019, który już w sierpniu odbędzie się w zielonych płucach Śląska, czyli chorzowskim Parku Śląskim.

Czy jest ktoś, komu ostatnimi czasy nie obiła się o uszy oryginalna nazwa tego równie oryginalnego zespołu? Zaledwie dwa lata temu Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka oraz Tulia Biczak postanowiły założyć folkowy zespół muzyczny Tulia inspirowany tzw. białym śpiewem.

Popularność zdobyły nagrywając cover piosenki “Enjoy the Silence” Depeche Mode, który docenili sami jego twórcy. Wkrótce potem dziewczyny wzięły na warsztat kolejną, tym razem polskojęzyczną piosenkę, czyli “Nieznajomego” Dawida Podsiadło. Ich kariera nabrała rozpędu, a efektem tego był wydany w maju 2018 roku album “Tulia”. Złożyły się na niego covery znanych polskich piosenek docenianych przez wokalistki, jak również własne kompozycje zespołu.

Rok później Tulia z autorskim utworem “Pali się” reprezentowała Polskę w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, a w międzyczasie ich album doczekał się wersji deluxe i wydania na winylu. Rozszerzona wersja ich debiutu zawiera 5 dodatkowych, autorskich piosenek. W jednej z nich (“Trawnik”) gościnnie usłyszymy Kasię Kowalską, a inną (“Nasza kołysanka”) uświetnił Marcin Wyrostek.

Dziewczyny z zespoły znakomicie łączą muzykę folkową i popularną, dzięki czemu mogą spodobać się nawet tym, którzy dotychczas trzymali się raczej z dala od folku. A na żywo robią jeszcze większe wrażenie. Zespół Tulia wystąpi podczas Fest Festivalu na scenie Silesia Stage, m.in. obok takich artystów jak Arek Kłusowski, Baranovski, Kwiat Jabłoni czy Rebeka.

Jonatan Paszkiewicz

 

“Wszystko wychodziło od naszych wspólnych upodobań” – nasza rozmowa z zespołem Tulia

 

Leave a Reply