W ramach Top of The Top Festival po raz kolejny odbył się konkurs o Bursztynowego Słowika. Do rywalizacji o nagrodę stanęła siódemka artystów. Widzowie zdecydowali, że najlepszy okazał się zespół Kwiat Jabłoni z piosenką „Od nowa”.
Bursztynowy Słowik jest główną nagrodą festiwalu. W latach 70. i 80. była to nagroda poboczna – statuetkę wręczano w konkursach firm fonograficznych lub zwycięzcy w konkursie na interpretację polskiej piosenki. Niegdyś do konkursu o Bursztynowego Słowika angażowano jury. Teraz o zwycięzcy decydowali wyłącznie widzowie za pomocą głosowania SMS-owego.
fot. Universal Music Polska
W tym roku o nagrodę rywalizowali: Kwiat Jabłoni z utworem „Od nowa”, Bovska z piosenką „Ziemia mi się pali”, Paula Roma ze „Śmiało”, Daria ze Śląska oraz jej „Gambino”, Rubens z „Pantera Disco”, Effy z „Nie broń mi” oraz Aden Foyer z „The Ballet Girl” stanęli do rywalizacji o Bursztynowego Słowika. Zwycięzcą został zespół Kwiat Jabłoni.
“Od nowa” opowiada o pragnieniu wymazania z naszej przeszłości tego, co trudne i złe. Jest o tym, jak utarte schematy i przyzwyczajenia wpływają na aktualne relacje międzyludzkie. To wielkie marzenie o powrocie do początków. Zespół komentuje rzeczywistość w sposób uniwersalny, perspektywiczny i wrażliwy. Z przekonaniem wykonują pełny zapytań tekst.
Po intensywnej trasie europejskiej (m.in. Praga, Berlin, Dublin i Oslo), niebawem przyjdzie czas na polską trasę halową. Zespół promować będzie swój nadchodzący album, który pojawi się jesienią. O nim wkrótce. Kwiat Jabłoni odwiedzi 10 miast. Pierwszy koncert odbędzie się 4 listopada w Szczecinie.
Kwiat Jabłoni – jedyna w Polsce rozpoznawalna na szeroką skalę folk-popowa grupa. Od 2018 r. z niesłabnącą siłą oczarowuje kolejnych słuchaczy. Od czasu ukazania się w 2019 r. płyty “Niemożliwe” (ze słynnym “Dziś późno pójdę spać”) zespół nie zwalnia: tworzy kolejne hity, wydaje płyty, koncertuje i udziela się społecznie. Liderami grupy są Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa wydała dotychczas dwa studyjne albumy. Wspomniany debiutancki krążek “Niemożliwe” i “Mogło być nic” (2021) W 2022 r. ukazał się projekt specjalny “Wolne serca”, realizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Za ostatnie wydawnictwo zespół był nominowany do tegorocznych Fryderyków w kategoriach: Najlepsze nowe wykonanie i Najlepszy album roku (piosenka i poetycka i literacka).