Kwiat Jabłoni z nagrodą Bursztynowego Słowika!

W ramach Top of The Top Festival po raz kolejny odbył się konkurs o Bursztynowego Słowika. Do rywalizacji o nagrodę stanęła siódemka artystów. Widzowie zdecydowali, że najlepszy okazał się zespół Kwiat Jabłoni z piosenką “Od nowa”.

Bursztynowy Słowik jest główną nagrodą festiwalu. W latach 70. i 80. była to nagroda poboczna – statuetkę wręczano w konkursach firm fonograficznych lub zwycięzcy w konkursie na interpretację polskiej piosenki. Niegdyś do konkursu o Bursztynowego Słowika angażowano jury. Teraz o zwycięzcy decydowali wyłącznie widzowie za pomocą głosowania SMS-owego.

fot. Universal Music Polska

W tym roku o nagrodę rywalizowali: Kwiat Jabłoni z utworem “Od nowa”, Bovska z piosenką “Ziemia mi się pali”, Paula Roma ze “Śmiało”, Daria ze Śląska oraz jej “Gambino”, Rubens z “Pantera Disco”, Effy z “Nie broń mi” oraz Aden Foyer z “The Ballet Girl” stanęli do rywalizacji o Bursztynowego Słowika. Zwycięzcą został zespół Kwiat Jabłoni.

Od nowa” opowiada o pragnieniu wymazania z naszej przeszłości tego, co trudne i złe. Jest o tym, jak utarte schematy i przyzwyczajenia wpływają na aktualne relacje międzyludzkie. To wielkie marzenie o powrocie do początków. Zespół komentuje rzeczywistość w sposób uniwersalny, perspektywiczny i wrażliwy. Z przekonaniem wykonują pełny zapytań tekst.

Jacek: Jedną z trudności związanych z życiem jest to, że nie da się cofnąć czasu. Jak się coś zrobi albo się czegoś nie zrobi, to trudno sprawić, żeby w naszych głowach pozostało wspomnienie niezgodne z przeszłością (pewnie się tak da, ale jest to trudne i nie o tym jest ta piosenka). “Od nowa” opowiada o tym, że jednak chcielibyśmy umieć cofać czas. Chcielibyśmy zawczasu naprawiać relacje, wymazywać stereotypy i unieważniać niesprawiedliwe oskarżenia. Może z niektórymi sprawami byłoby nam łatwiej, gdybyśmy mogli zacząć z białą kartą. 

Kasia: Rzeczywistość ostatnich lat przygniotła nas strasznymi obrazami, skrajnymi podziałami i niepokojącym biegiem zdarzeń, o których śpiewamy w naszej nowej piosence. Jednocześnie “Od nowa” wydaje się nam traktować o nadziei, a żywiołowy muzyczny charakter być może pomaga tę nadzieję poczuć. Jesteśmy ogromnie ciekawi reakcji słuchaczy i ich skojarzeń z masą obrazów, które przytaczamy w piosence jak i w przeładowanym symbolami teledysku autorstwa Wiktora Ejryszewa, w którym próbujemy opowiedzieć o pewnego rodzaju cofaniu się w czasie do zera. 

Dwuletnia przerwa wydawnicza zespołu nie była związana z przestojem. Duet występował w tym czasie podczas największych festiwali muzycznych w Polsce, grał trasę koncertową promującą album „Mogło być nic” i angażował się w wiele artystycznych przedsięwzięć (m.in. udział w Orkiestrze Męskiego Grania 2022, wydanie hitowego singla „Pochodnia” z T.Love czy stworzenie albumu „Wolne serca” dla Muzeum Powstania Warszawskiego). Jednym z niedawnych osiągnięć zespołu jest ponowne otrzymanie Złotego Bączka z rąk organizatorów Pol’and’Rock Festival. Cieszy tym mocniej, że jest wyrazem uznania publiczności i to po raz drugi! Kwiat Jabłoni odbierze nagrodę na głównej scenie festiwalu w pierwszych dniach sierpnia. Będzie to jedyny koncert, który zagrają tego lata.

Po intensywnej trasie europejskiej (m.in. Praga, Berlin, Dublin i Oslo), niebawem przyjdzie czas na polską trasę halową. Zespół promować będzie swój nadchodzący album, który pojawi się jesienią. O nim wkrótce. Kwiat Jabłoni odwiedzi 10 miast. Pierwszy koncert odbędzie się 4 listopada w Szczecinie.

Kwiat Jabłoni – jedyna w Polsce rozpoznawalna na szeroką skalę folk-popowa grupa. Od 2018 r. z niesłabnącą siłą oczarowuje kolejnych słuchaczy. Od czasu ukazania się w 2019 r. płyty “Niemożliwe” (ze słynnym “Dziś późno pójdę spać”) zespół nie zwalnia: tworzy kolejne hity, wydaje płyty,  koncertuje i udziela się społecznie. Liderami grupy są Kasia i Jacek Sienkiewicz.  Grupa wydała dotychczas dwa studyjne albumy. Wspomniany debiutancki krążek “Niemożliwe” i “Mogło być nic” (2021)  W 2022 r. ukazał się projekt specjalny “Wolne serca”, realizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Za ostatnie wydawnictwo zespół był nominowany do tegorocznych Fryderyków w kategoriach: Najlepsze nowe wykonanie i Najlepszy album roku (piosenka i poetycka i literacka).

 

Leave a Reply