Pamiętasz swoją szkolną ławeczkę? Michał Zabłocki i Czesław Śpiewa w utworze “Ławeczka”

Ceniony poeta i autor tekstów Michał Zabłocki zaprosił do współpracy Czesława Śpiewa, czego efektem jest ich wspólny utwór “Ławeczka”.

Czy pamiętacie waszą ławeczkę? W podstawówce, w gimnazjum, w liceum? Jakież to było osławione i wspaniałe miejsce! Chodziło się na ławeczkę na wagary, pośmiać się, pogadać… zapalić papierosa. No i najważniejsze – chodziło się zawsze z takimi kolegami, których po latach z czystym sercem możemy nazwać przyjaciółmi. Czy ławeczka dzisiaj nie jest aby zapomnianym miejscem?

Ławeczka, to piosenka o przyjaźni. O przyjaźni, która ratuje nas w codziennych kłopotach, ale która może też uratować życie.

fot. materiały prasowe

Muzykę i słowa napisałem na początku tego roku i od tego czasu pracowaliśmy nad nią z tandemem producentów krakowskich Artur Malik/Adam Drzewiecki. Obaj są moimi przyjaciółmi. Na gitarach zagrał Tomasz Banaś, z którym zaprzyjaźniliśmy się w zakopiańskim Zaiksie. Zgraniem i masteringiem zajął się Filip Kuncewicz, przyjaciel Czesława, który z kolei jest moim przyjacielem. Wszystkich nas łączy Ławeczka. Ta przez duże i małe EŁ.

Z Czesławem Mozilem spotkałem się w 2006 roku. Zobaczyłem go na scenie jako zupełnie jeszcze wtedy nieznanego wykonawcę i podarowałem swoje wiersze, z których powstał jego „Debiut”. Nie spędzamy ze sobą wiele czasu, bo i ja, i on zawsze jesteśmy w biegu, a poza tym mieszkamy w innych miastach. Ale co kilka miesięcy siadamy i gadamy. I dziwimy się, że ludzie tak różni mogą się tak lubić.

Gdy tylko wyjawiłem Czesławowi, że chcę samemu prezentować swoje piosenki, od razu się zachwycił i bardzo mnie w tym wspiera. Konsultuję z nim każdy mój wykonawczy krok. Kiedy puściłem mu Ławeczkę, tak się zachwycił, że natychmiast zaproponowałem mu duet. To on zaprosił do współpracy Filipa Kuncewicza. To on podpowiedział mi kontakt z Robertem Kijakiem i wytwórnią Agora Muzyka. To on podpowiedział, żeby wysłać utwór na preselekcje do Opola.

*****

Michał Zabłocki – poeta i autor tekstów ponad 500 piosenek w repertuarach wielu znanych artystów, takich jak Grzegorz Turnau (CichoszaNaprawdę nie dzieje się nicBracka, Tutaj jestem, To tu to tam, Między ciszą a ciszą i wielu innych), Czesław Mozil (Maszynka do świerkania, cały album Debiut, 2 albumy z cyklu Księga Emigrantów, dwa albumy z cyklu Grajkowie Przyszłości), a nawet Górą ty, górą ja Golec Uorkiestryw 2023 roku rozpoczął nowy projekt pod nazwą Zabłocki Osobiście, w ramach którego prezentuje na scenie własne utwory.

 

Leave a Reply