Rockowa energia i młodość. Chikara prezentuje pierwszy singiel “Bajka” [RECENZJA]

Chikara to zespół, gdzie średnia wieku muzyków wynosi zaledwie 15 lat. Pomimo tego, grupa zadebiutowała dojrzałym singlem “Bajka”, który można uznać za oficjalne rozpoczęcie ich działalności.

Jak dobrze, że jest jeszcze młodzież, która nie boi się czerpać z klasycznych brzmień gitarowych. I to w czasach, gdy muzyka rockowa nie płynie już głównym nurtem, tworząc pewną odrębność daleką od mainstreamu.

fot. materiały prasowe

Mowa tu o zespole Chikara, który niedawno zaprezentował debiutancki singiel “Bajka“. Kompozycja wypełniona jest rockową energią, gdzie dynamikę określają doskonale współpracujący ze sobą młodzi muzycy, dobrze wiedzący, jakich środków użyć w urzeczywistnianiu własnej twórczości.

Przez starannie ułożoną warstwę instrumentalną przebija się melodyjny, a zarazem bardzo charakterny głos Kai Wismont, która nadaje całości bardziej rzeczowego wyrazu. Dzięki jej interpretacji propozycja staje się piosenkowa i na tyle przystępna, by móc odnaleźć się w niej już po pierwszym przesłuchaniu. Numer rozpoczyna się dosyć spokojnie, od dźwięków klawiszy, by za chwilę zaskoczyć słuchacza zawodowo podprowadzonymi gitarami i perkusją.

Na uwagę zasługuje świetnie wybijający się w niektórych momentach puls basu (Antoni Ciężki), choć nie zabrakło też miejsca na fajną solówkę gitarową (Michał Furman). Fundamentem całego utworu jest w pewnym sensie rytm perkusyjny (Franciszek Kurkowski), choć najważniejsza w tym przypadku staje się rockowa energia, którą przy tej okazji udało się wyzwolić. Dobrze, że zespół nie używa półśrodków, starając się w pełni oddać charakterystykę takiej muzyki.

Oczywiście kolejne próby i dłuższa współpraca pozwoli im bardziej zaznaczyć własny styl, który być może jeszcze nie jest tak wyraźny. Jednak pewne rzeczy nie dzieją się natychmiast, bo tutaj trzeba więcej czasu, by podszlifować to, co jeszcze być może nie jest do końca oryginale. Póki co, grupa posiada wszelkie narzędzia do tego, by w przyszłości mocniej zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku muzycznym. Tym bardziej, że idzie za tym dojrzały przekaz, który wręcz zaskakuje, biorąc pod uwagę wiek muzyków (autorką tekstu jest Kaja).

W tym przypadku niezaprzeczalną siłę stanowi po prostu młodość, a także niepohamowana dynamika, która faktycznie zasługuje na zauważenie. Większa wyrazistość, to już tylko kwestia czasu, jeśli tylko Chikara będzie konsekwentna w swych działaniach. Podsumowując, jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Tego możemy być pewni, bo już teraz za ich utworem “Bajka” przemawia konkret artystyczny, który udało się przy tej okazji uwypuklić.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Ten dynamiczny, pełen pasji zespół wnosi świeży powiew do polskiej sceny muzycznej, łącząc wyjątkowe brzmienie z charyzmatycznym występem. Co więcej, średnia wieku członków zespołu to zaledwie 15 lat, co dodatkowo podkreśla ich wyjątkowy talent i potencjał.

Chikara to grupa utalentowanych muzyków, którzy nie tylko komponują niesamowite utwory, ale również potrafią poruszyć słuchaczy swoją energią i autentycznością. Ich najnowszy singiel “Bajka” jest doskonałym przykładem ich niepowtarzalnego stylu, łączącego nowoczesne rytmy z głębokimi tekstami, które trafiają prosto do serca.

Zespół Chikara poznał się w Jaworkach podczas Muzycznych Warsztatów w lipcu 2023 roku, gdzie jak sami mówią: „muzycznie przypadliśmy sobie do gustu, od pierwszych brzmień czuliśmy się nawzajem”. Od tego czasu stworzyli 10 utworów. 15 maja 2024 wyszedł ich pierwszy singiel “Bajka“. Kolejne utwory ukażą się niebawem.

Antoni Ciężki, basista zespołu, zaproponował wspólne granie i tworzenie muzyki. Rozpoczęli pierwszą próbę w studio u perkusisty Franciszka Kurkowskiego, gdzie jako jeden z  pierwszych utworów powstała „Bajka“. To utwór o wielkiej symbolice, przedstawiający kłamstwo w różnych związkach, w tym zawodowym, partnerskim, przyjacielskim oraz o toksycznej miłości. Wyraża wiele emocji, z którymi każdy może się utożsamić. Jest mocna i trochę kontrowersyjna. To wyraźny, pierwszy krok do wydania albumu.

[mat. prasowe]

*****

Skład:
Kaja Wismont – wokal
Marcelina Jabłońska – klawisze
Michał Furman – gitara
Antoni Ciężki – bas
Franciszek Kurkowski – perkusja

 

Leave a Reply