Jazzowy wrzesień koncertowy z Piotr Schmidt International Sextet!

Piotr Schmidt International Sextet zapowiada trasę koncertową “Komeda Unknown 1967 / Hearsay”, którego częścią będzie wyjątkowe wydarzenie. 26 września odbędzie się koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z międzynarodowymi gośćmi.

Już we wrześniu zapraszamy na wyjątkową trasę koncertową Piotr Schmidt International Sextet, podczas której zespół zaprezentuje kompozycje Krzysztofa Komedy oraz najnowszy album “Hearsay“. Główne wydarzenie trasy odbędzie się 26 września w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zespół wystąpi w towarzystwie światowej klasy muzyków, m.in.: Aarona Parksa, Mino Cinelu i Adama Bałdycha.

fot. Piotr Schmidt Foto

 

Terminarz trasy koncertowej:

22 września – Love Polish Jazz Festival, Tomaszów Mazowiecki
*Piotr Schmidt International Sextet ft. Mino Cinelu

24 września – Zajazd Kultury, Zielona Góra
Piotr Schmidt Int. Sextet ft. Mino Cinelu & Wojciech Myrczek

25 września – UCK “Alternatywy”, Warszawa
*Piotr Schmidt Int. Sextet ft. Mino Cinelu & Wojciech Myrczek

26 września – NFM, Wrocław
*Piotr Schmidt Int. Sextet ft. Aaron Parks, Mino Cinelu & Adam Bałdych

27 września – Jazzobranie, Olesno
*Piotr Schmidt Int. Quintet ft. Aaron Parks

28 września – Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival, Kielce
*Piotr Schmidt Int. Quintet ft. Aaron Parks

Najważniejszy koncert trasy:
26 września 2024, godz. 19:00 – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
Piotr Schmidt Int. Sextet ft. Aaron Parks, Mino Cinelu & Adam Bałdych

Wystąpią:
Aaron Parks – fortepian
Mino Cinelu – instrumenty perkusyjne
Adam Bałdych – skrzypce
Piotr Schmidt – trąbka
Krzysztof Herdzin – fortepian
David Dorůžka– gitara
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

Piotr Schmidt International Sextet wykona utwory z płyty „Komeda Unknown 1967”. Krzysztof Balkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy przekazał Piotrowi sześć odnalezionych w archiwum i nieopublikowanych dotąd kompozycji tuza Polish Jazzu. Trębacz owe znaleziska zaaranżował i wydał w 2022 roku na albumie „Komeda Unknown 1967”. Jak przekonuje sam Balkiewicz: „Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego śmierci w sposób absolutnie genialny. Wydaje się, że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…”.

Podczas koncertu wybrzmią także utwory z autorskiej płyty Piotra – “Hearsay“. Album zrodził się w tym samym czasie co “Nieznany Komeda”. A przynajmniej materiał na tę płytę został zarejestrowany podczas tej samej sesji nagraniowej. Pokazuje ona jednak nowy kierunek w twórczości Piotra Schmidta, który objawia się pewnym eklektyzmem dwóch muzycznych światów, w których trębacz uczestniczył do tej pory równolegle. Tytułowa ‘pogłoska’ ujawnia jednak słuchaczowi właściwy sens tej muzyki. Ta muzyka staje się dla Piotra przestrzenią do starcia się z tymi pogłoskami za pośrednictwem jego muzyki, by finalnie spróbować dostrzec nagą prawdę, wolną od subiektywizmu. Z jakimi ‘hearsays’ zmierzą się Piotr Schmidt International Sextet i goście podczas koncertu w NFM?

*****

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie. Przez 10 lat wykładał na wydziale Jazzu AM w Katowicach.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt to topowy trębacz polskiego jazzu. Jest stypendystą University of Louisville 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród i Grand Prix.

Posiada na swoim koncie 16 wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum uzyskując 1. miejsce w ankiecie za 2023 rok!

Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Mino Cinelu, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Matthew Stevens, Alex Hutchings, Harish Raghavan, Ernesto Simpson, Jonathan Barber, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Mariusz Bogdanowicz, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk czy Paweł Tomaszewski.

 

Leave a Reply