Folk, trap i elektronika. Kayra debiutuje singlem “Chłopcy” [RECENZJA]

“Chłopcy” to debiutancki, niezwykle ciekawy utwór artystki występującej jako Kayra. Ten singiel to połączenie trapu, folku i muzyki elektronicznej.

Kayra to wokalistka oraz znacząca osobowość, za którą kryje się konkretnie ukształtowana wizja artystyczna. Potwierdzeniem tego jest jej debiutancki singiel “Chłopcy“, będący fuzją wielu brzmień, w tym muzyki etnicznej, trapu, elektroniki, a nawet energii zaczerpniętej z R’n’B. Artystka nie tylko umiejętnie złożyła każdy element w jedną całość, ale nadała temu utworowi czegoś zindywidualizowanego, co podkreśla jej niesłabnącą charyzmę. Do tego dochodzi pewna bezkompromisowość, kryjąca się nie tylko za warstwą muzyczną, ale także przekazem. Tekst został dosyć czytelnie zaprezentowany, a jego forma mieści się w mocno podanej treści, która nie dla każdego będzie wygodna.

fot. materiały prasowe

W tym przypadku chodzi o to, żeby stworzyć intensywną wypowiedź, podkreślającą nie tylko temperament Kayry, ale też jasno pokazującą zakres tematyki, która stanowi o istocie jej propozycji (“bawią mnie chłopcy, którzy myślą, że dorośli a nie potrafią za nic wziąć odpowiedzialności, boją się własnych uczuć i emocji”). Dlatego dobrze, że wokalistka ma coś do powiedzenia i robi to w ultymatywny sposób. Sama muzyka to efekt współpracy artystki z Filipem Łabuciem i Jarkiem Zawiszą. To z nimi twórczyni stworzyła nieprzesadnie natarczywy, a gryzący słowem utwór, który w jakiś sposób określa jej dalsze poczynania.

Jak na debiutancki singiel jest naprawdę przyzwoicie, a jeśli  weźmiemy pod uwagę także sam teledysk, to wyjawi na się pełniejszy obraz tego, co wraz z numerem “Chłopcy” udało się artystce przemycić (scenariusz do klipu – Tomasz Vinici i Kayra). To również pokazuje, że wokalistka wzięła pełną odpowiedzialność za swoją twórczość i podążą tylko sobie znaną drogą. Zapewne odsłona kolejnych dokonań jeszcze mocniej ukształtuje jej artystyczny konspekt na polskiej scenie muzycznej. Przynajmniej tego należy życzyć indywidualności, która bezsprzecznie ma coś do powiedzenia.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Oryginalny styl, błyskotliwe, odważne teksty oraz przyciągająca barwa głosu, to wszystko sprawia, że Kayra jest totalną indywidualnością na Polskiej scenie muzycznej. Jej muzyka to połączenie wielu gatunków m.in. trapu i muzyki etnicznej.

Przez ostatni rok ciężko pracowała nad swoim debiutanckim singlem. Jest on odważnym spotkaniem dwóch światów – zakrzywiona czasoprzestrzeń łącząca folk z muzyką elektroniczną. Kayra sprawia że nie da się o niej zapomnieć! Wspólnie z Tomaszem Vinici zrealizowali niesamowity klip, który jest smaczkiem dla prawdziwych kinomaniaków. Nie można tego przegapić. Teraz jest czas Kayry i jej chłopców.

Słuchaj utworu “Chłopcy” w serwisach streamingowych – https://mugo.lnk.to/Chlopcy

 

Jedna odpowiedź do “Folk, trap i elektronika. Kayra debiutuje singlem “Chłopcy” [RECENZJA]”

Leave a Reply