Jan Emil Młynarski z utworem “Alkohol i miłość”. Gościnnie – Ania Rusowicz

“Alkohol i miłość” to zapowiedź pierwszej, solowej płyty Jana Emila Młynarskiego. W utworze gościnnie pojawiła się Ania Rusowicz.

Utwór „Alkohol i miłość”, wraz z teledyskiem stworzonym przez Kobasa Laksę ze starych materiałów filmowych, to pierwsze zwiastuny płyty pt. „Narkotyki”, która zostanie wydana nakładem Mystic Production już 16 czerwca br.

fot. materiały prasowe

Tak o singlu mówi Jan Emil Młynarski:

 “Utworem pt. „Alkohol i miłość” zwiastujemy płytę, której koncept w całości opracowałem sam i sygnuję swoim nazwiskiem z towarzyszeniem warszawskiej mini orkiestry dętej Brass Federacja. Piosenka pochodzi z 1936 roku i, jak wszystkie na płycie, dziś jest nieznana.

Melodię skomponował polski skrzypek Stanisław Samuel Krebs tworzący pod pseudonimem Satto Cresta a słowa pisarz, bard przedwojennego Lwowa Henryk Zbierzchowski.  Rarytasem w przypadku tego singla jest gościnny udział Ani Rusowicz, którą znam i cenię od lat, i której śpiewacza wszechstronność sięga artystycznych wyżyn. Ania potrafi też przymrużyć czasem oko i pobawić się konwencją. Przez chwilę zastanawiałem się czy nie zabawić się ze słuchaczem w grę i nie owiać tego, jedynego duetu na płycie tajemnicą… Myślę, że Ania w tym wydaniu solidnie zaskoczy. Ani płyta, pod przewrotnym tytułem „Narkotyki” ani pierwszy singiel, nie są apoteozą używek. Stare piosenki są moimi narkotykami i solidną ich porcją postanowiłem się podzielić. Życzę miłego odbioru.”

„Narkotyki” to najnowsze i zarazem pierwsze w karierze sygnowane własnym nazwiskiem przedsięwzięcie płytowe Jana Emila Młynarskiego. Płyta jest zbiorem przedwojennych piosenek polskich, które lider odkrywał na przestrzeni lat przy okazji działalności w ramach własnego zespołu Warszawskiego Combo Taneczne i przede wszystkim w procesie przygotowywania kolejnych audycji radiowych, w PR3 Polskiego Radia („Dancing, Salon, Ulica”) i w Radio Nowy Świat („Wesoła Warszawska Fala”). Od 2018 roku Młynarski nadał kilkaset cotygodniowych programów z przedwojenną muzyką polską.

Działalność, którą sam nazywa „archeologią piosenkową” spotyka się z uznaniem nestorów i zainteresowaniem młodego pokolenia, często odłączonego od tradycji dawnej polskiej piosenki rozrywkowej.

„Szukając melodii, badając życiorysy, historię, tradycję, fonografię czy dorobek poszczególnych artystów, tworzę tematyczne zbiory. Pierwsza była „Morfina” – piękne polskie tango, później walc pt. „Opium” i kiedy trafiłem na walc pt. „Kokaina” z 1938 roku, wiedziałem, że musze szukać kolejnych „narkotyków”. Poszukiwania nie trwały długo, wkrótce miałem zbiór 9-ciu nieznanych dziś utworów polskich z lat 30 XX wieku i postanowiłem przywrócić je do życia” – mówi Młynarski.

Tytuł płyty zatem, jest bezpośrednim określeniem zbioru piosenek – poetyckich metafor miłości, ale też przenośnią opisującą tajemną, wciągającą moc dawnej lirycznej melodii z poetyckim, piosenkowym tekstem. Młynarski, który występuje też w roli producenta muzycznego, zaprosił do współpracy Piotra Wróbla – puzonistę, suzafonistę i aranżera, lidera zespołu instrumentów dętych blaszanych – Brass Federacja. Stare liryczne tanga i walce zabrzmiały w niespotykanym dotychczas ujęciu, bez instrumentów romantycznych, typowych dla epoki czy stylu (fortepian, skrzypce, etc…) Są trąbki, puzony, waltornia, gitara rytmiczna oraz suzafon z towarzyszeniem perkusji w wykonaniu lidera. Aranżacji dokonał Piotr Wróbel według pomysłu Młynarskiego. Specjalny udział na płycie przypadł Ani Rusowicz, która przyjęła zaproszenie Młynarskiego do stworzenia duetu w jedynym frywolnym utworze pt. „Alkohol i miłość”.

Swoim wyjątkowym talentem, na specjalną prośbę Młynarskiego, zgodziła podzielić się jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich malarek – Aleksandra Waliszewska (ur. 1976r.), która ofiarowała dwie swoje prace na potrzeby stworzenia okładki „Narkotyków”. Premiera CD I LP już 16 czerwca 2023 roku.

 

Leave a Reply