Czy miłość istnieje? Posłuchaj utworu “Tęsknię” zespołu Na Tak [RECENZJA]

Zespół Na Tak wydał nowy singiel, zatytułowany „Tęsknię”. Tym samym grupa rozpoczęła pracę nad swoim kolejnym albumem.

Mówiąc o nowym utworze “Tęsknię” zespołu Na Tak należy wspomnieć o głębokim klimacie, który udało im się stworzyć. Gdzieś pomiędzy syntezatorowym brzmieniem, a jasnym, ale jakże poruszającym wokalem Doroty Krempy, znajduje się wiele przestrzeni, w której słuchacz może odnaleźć miejsce na własne przemyślenia. Jest w tym przy okazji lekkość kompozycyjna i umiejętność wyrażania się poprzez na pozór proste elementy artystyczne. Bo przecież co tak naprawdę liczy się w tej piosence? Melodia obudowana brzmieniem elektroniki i ożywiający strukturę, właściwie formujący całość – bas. Ten puls dodaje głębi, staje się nerwem dodatkowo uwypuklającym sam przekaz wokalistki.

fot. materiały prasowe

A słów niby jest niewiele, a i tak starannie wypełniają przestrzeń muzyczną tej propozycji. Każde z nich staje się mocno akcentować całą wypowiedzianą treść, choć tak naprawdę artystka śpiewa bezwolnie, naturalnie, z “tęsknotą”, a może zrezygnowaniem w głosie. Nie następuje żadne siłowanie się z materią. I kiedy pojawiają się słowa namaszczone onomatopeją: “Miłość. Ha ha ha ha, ho ho ho ho. Wybucham śmiechem”, to robi się jeszcze bardziej czytelnie, jakby Dorota chciała powiedzieć nam wprost, ale bez użycia niezliczonej ilości słów, co w tym momencie czuje. Ten pierwiastek poetycki jest bardzo ważną częścią całości. Stylistycznie sam utwór leży gdzieś pomiędzy popową przystępnością, a ładnie uchwyconą formą cold wave’u, choć nie jest najważniejsze klasyfikowanie muzyki zespołu Na Tak, bo oni zawsze czerpali z wielu środków wyrazu artystycznego.

Proste, powtarzalne motywy są siłą utworu “Tęsknię“. I czasem tak niewiele wystarczy, by powiedzieć całkiem dużo. Warto posłuchać, oglądając klip, który wspiera kampanię “Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIĘCEJ”. Ładne otwarcie nowego rozdziału w działalności grupy.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenka ta porusza temat miłości, ale bardziej skupia się na wątpliwości, czy tak naprawdę ona w ogóle istnieje. Bohater utworu doświadcza przywiązania, tęsknoty oraz potrzeby bliskości, ale jednocześnie odczuwa strach i niepewność, co do przyszłości. Tekst piosenki podkreślony został mieszanką stylów cold wave i triphop, gdzie surowe brzmienie postpunka, nietypowe brzmienie basu z dodatkiem elektroniki tworzy nastrój niepokoju. Aranżacja ta idealnie oddaje rozchwianie emocjonalne bohaterki i wprowadza słuchaczy w odpowiedni nastrój.

Do singla powstał klip, który utrzymany jest w konwencji czarno-białej i doskonale podkreśla dekadenckie klimaty oraz samotność bohaterki. Elementy teledysku nawiązują do estetyki Depeche Mode, a sama realizacja została wykonana na wysokim poziomie artystycznym. Wszystko to razem tworzy atmosferę, która jest zarówno mroczna, jak i tajemnicza.

Na Tak udowadniają, że są zespołem, który potrafi połączyć różne style muzyczne i stworzyć coś wyjątkowego. Ich nowy singiel „Tęsknię” to intrygujący zwiastun kolejnego albumu, który na pewno zainteresuje fanów zespołu oraz miłośników alternatywnej muzyki.

Klip wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”.

*****

Zespół Na Tak został założony w 2010 roku w Lublinie przez trzech członków pochodzących z różnych miejsc: Dorotę Krempę z Mielca, Sebastiana Napierałę z Bydgoszczy oraz Piotra Kalę z Lubostronia pod Bydgoszczą. Choć grupa powstała w Lublinie, to w Bychawce pod Lublinem tworzona jest ich muzyka.

Pierwszy album zespołu, zatytułowany “Na Raz”, ukazał się w 2011 roku. Od tego czasu grupa regularnie wydaje kolejne płyty, w tym drugi album “13”, który został wydany w 2013 roku i znalazł się w pierwszej piątce najlepszych albumów roku według gazeta.pl. W 2016 roku grupa wydała płytę “Ewolucja”, a w 2022 roku – “Trzymaj się”.

Grupa Na Tak ma również na koncie kilkuletnią współpracę z wytwórnią SP Records, gdzie opublikowali 9 singli. Zostali półfinalistami Jarocińskich Rytmów Młodych oraz finalistami programu Must Be The Music. Koncertowali na wielu festiwalach i w klubach w całej Polsce, a na swoim kanale YouTube posiadają ponad 20 teledysków. Dla wytwórni SP Records stworzyli cover piosenki “World in My Eyes” zespołu DM, który spotkał się z pozytywnymi opiniami wymagających fanów oraz redaktora Piotra Stelmacha. Na Tak od samego początku prezentuje szczególną wrażliwość oraz angażujące teksty, które zwróciły uwagę Waltera Chełstowskiego, który podczas finału Jarocińskich Rytmów Młodych powiedział o nich: “ważny przekaz”. Zespół od lat eksperymentuje z formą i treścią, a ich muzyka wychodzi poza granice gatunkowe.

*****

Muzyka – Na Tak
Tekst – Dorota Krempa
Zdjęcia do klipu – Piotr Kala

 

Leave a Reply