Irka Zapolska Quartet z wyjątkowym albumem “Perception of Preception”

“Perception of Preception” to tytuł albumu jazzowego projektu Irka Zapolska Quartet. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości.

Trójmiejski projekt Irka Zapolska Quartet jest próbą połączenia współczesnej, otwartej wizji jazzu instrumentalnego z mainstreamowym podejściem do wokalistyki jazzowej. Kwartet w składzie: Irka Zapolska (wokal), Dominik Kisiel (fortepian), Filip Arasimowicz (kontrabas) oraz Maksymilian Kreft (perkusja) w 2019 roku zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, a w konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskał nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet. 

fot. M. Storma

Kompozycje zespołu opowiadają o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. W przygodzie towarzyszyć nam będzie tajemnicza postać oraz jej podróż przez surrealistyczny świat pełen paradoksów oraz groteskowych figur. Warstwa tekstowa utworów jest oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Wykorzystuje fragmenty powieści Charlesa Lutwidge’a Dodgsona Alicja w krainie czarów oraz wiersza absurdalnego Jabberwocky. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowi próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości, stąd też pomysł na nazwę albumu – Perception of Preception

Płyta zawiera pięć autorskich kompozycji zespołu. Twórcami muzyki są Dominik Kisiel i Irka Zapolska. Autorką tekstów jest wokalistka zespołu. Utwory są oparte o otwarte formy z częściami improwizowanymi oraz części ustalone i zaaranżowane, dzięki czemu forma kompozycji zbliżona jest do piosenek, ale jednocześnie każdy z muzyków bez ograniczeń mógł wypowiedzieć własną myśl muzyczną. Zamysłem twórczym jest zestawienie melodii i ściśle zaaranżowanych partii akompaniamentu z otwartą przestrzenią do improwizacji. Pokazanie instrumentalnych możliwości głosu ludzkiego oraz stworzenie integralnego i równorzędnego brzmienia z sekcją rytmiczną poprzez wykorzystanie środków rytmicznych, melodycznych, artykulacyjnych oraz harmonicznych charakterystycznych dla współczesnej, instrumentalnej muzyki jazzowej.

*****

Irka Zapolska – wokalistka, pasjonatka improwizacji oraz instrumentalnego podejścia do wokalistyki jazzowej i eksplorowania głosu w kontekście muzyki otwartej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka m.in.: Grand Prix Ladies’ Jazz Festival, Novum Jazz Festival, Blue Note Poznań Competition, MSWJ Zamość. W latach 2016-2020 współtworzyła zespół wokalny 5/6 (pięć szóstych), którego debiutancka płyta ‘NIEOBLICZA’ miała premierę na antenie Radia Gdańsk i ukazała się w styczniu 2020. 

Dominik Kisiel – pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat wielu konkursów jazzowych m.in : Nagrody Głównej ‘XX Przeglądu Młodych Muzyków i Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu‘ 2017, Nagrody Głównej – ‘LOTOS Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej’ 2018 – statuetka Aniołka Jazzowego 2018. 

W 2019 r. nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii ‘Jazzowy Debiut Roku’ Na swoim koncie ma dwie autorskie płyty nagrane z zespołem Dominik Kisiel Exploration Quartet : Exploration (Alpaka Records) i Live at Radio Katowice (Radio Katowice). 

Filip Arasimowicz – kontrabasista aktywnie działający w trójmiejskim środowisku muzycznym. Rozwijał się pod okiem muzyków klasycznych i jazzowych. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. w Gdyni oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalizacji kontrabas jazzowy. Od 2021 r. członek zespołu muzycznego Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Teatru Wybrzeże. Usłyszeć go można na płytach zespołów: Gdynia Improvisers Orchestra, Paulina Porszke Ensemble addaptacja, Arek Czernysz Trio Breath, Mateusz Jaremko Trio Grow

Maksymilian Kreft – perkusista młodego pokolenia. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie fortepianu. Umiejętności gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat pod okiem takich perkusistów jak: Paweł Osicki, Grzegorz Sycz, Adam Golicki. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek zdobył indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet, z którym otrzymali również 3 miejsce. Z tym samym zespołem zostali wyróżnieni podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Muzyków i Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Wystąpił na albumach: Extradition Quintet Movin’ On, Paulina Porszke Ensemble, Gdynia Improvisers Orchestra Plastikowy Jednorożec.

Album dostępny jest w Empiku.

 

fot. okładka płyty

Jedna odpowiedź do “Irka Zapolska Quartet z wyjątkowym albumem “Perception of Preception””

Leave a Reply