Slow Sunset ft. Ajda w poruszającym utworze “Co ja powiem” [RECENZJA]

“Co ja powiem” to polskojęzyczna propozycja zespołu Slow Sunset. Gościnnie w utworze pojawiła się Ajda, na co dzień basistka zespołu Francis Tuan.

Slow Sunset zaskakuje i to nie ze względu na dojrzałość oraz otwartość na nowe brzmienia, bo te elementy istnieją od początku działania zespołu, ale przede wszystkim zadziwia niebywałą kreatywnością. Utwór “Co ja powiem” poszerza horyzonty artystyczne bandu, gdzie tym razem rozciągnięte, wyważone brzmienie gitarowe wypełniają dwa głosy kobiece. Obok Ani Bratek (jej plastyczność wokalna jest imponująca) pojawia się Ajda (basistka Francis Tuan), która ujmuje głęboką barwą głosu. Choć obie wokalistki są odmienne, to poprzez spójność kompozycyjną odnajdują się w jednym wspólnym punkcie, co świadczy o elastyczności obu artystek.

fot. materiały prasowe

Rockowa wieloznaczność miesza się więc z płynnie przemieszczającymi się wokalizami. Pomimo pewnego rozmachu sama forma kompozycyjna jest niezwykle przemyślana – spokojniejsze, delikatnie pulsujące zwrotki przenikają się z mocniej zaznaczonymi refrenami, które zwracają uwagę poprzez przestrzennie rozmieszone instrumenty. Poza tym w każdym momencie tego utworu istnieje napięcie, niepozwalające odbierać całości w sposób bezemocjonalny. To duży sukces piosenki, którą wypełniły tym razem polskie słowa. Tekst również posiada istotną treść, a co za tym idzie niemałą siłę (“co ja powiem swoim dzieciom, że szarości i kolory nie mieszają się, że na to kim są muszą nałożyć filtr”). Można śmiało stwierdzić, że to jeden z najdojrzalszych tekstów Ani Bratek.

Propozycja “Co ja powiem” nie ucieka w stronę piosenkowej pospolitości. Odnajdziemy w niej pierwiastek uzależniających, wciągających w muzyczny nurt dźwięków, które wyraźnie charakteryzują poczynania Slow Sunset. Niezmiennie należy oznajmić, że zespół działa w sposób bardzo świadomy, stając się oryginalnym zjawiskiem jakiego na polskiej scenie muzyczne nie ma.

*****

“Co ja powiem” to nowy singiel Slow Sunset, inny niż poprzednie z kilku powodów. Tekst autorstwa Ani Bratek jest po polsku, a muzycznie utwór odbiega od stylistyki znanych wcześniej piosenek. Wszystko to z bardzo konkretnej przyczyny – trudno pozostać obojętnym na to, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Slow Sunset zadaje więc poważne pytanie, bo wierzy, że jeszcze jest czas, by znaleźć właściwą odpowiedź. Gościnnie wraz Anią występuje niezwykła kobieta – Ajda, która na co dzień jest basistką zespołu Francis Tuan.

*****

Slow Sunset to wrocławsko-katowicki kwartet, czerpiący inspiracje z muzyki soul, psychodelii, indie rocka, czy drum’n’bassu. Zespół istnieje od 2020 roku, tworzą go wokalistka Ania Bratek, basista Maciej Seniorowicz, gitarzysta Łukasz Szymański oraz perkusista Dominik Jaske. Kwartet koncertował na wielu wydarzeniach plenerowych i klubowych w Polsce i Czechach. W kwietniu 2022 Slow Sunset zagrał na żywo w Toronto, w tym rejestrując live sesję w legendarnym studio Kensington Sound!

W 2023 roku zespół wróci na trasę koncertową do Toronto i Montrealu. Amerykański skład zespołu uzupełniają aktywni muzycy z Toronto: Stephen James Orr (gitara) i Shawn Rompre (perkusja). Koncerty były możliwe dzięki wsparciu Music Export Poland Slow Sunset wystąpili także niedawno w Bremie. Anię Bratek znaną także jako liderkę jazzowo – popowego zespołu MØW można było niedawno usłyszeć z Adamem Sztabą i jego orkiestrą.

*****

CO JA POWIEM NA SPOTIFY

 

Slow Sunset prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Brave”!

Leave a Reply