Michał Rudaś prezentuje nowy utwór “Naprawdę jesteś” [RECENZJA]

“Naprawdę jesteś” to najnowszy autorski utwór Michała Rudasia, który wokalista stworzył i nagrał po kilkuletniej przerwie wydawniczej. Do piosenki powstał animowany teledysk.

Długo czekaliśmy na nową propozycję Michała Rudasia. Artysta w końcu powrócił do muzyki, która po prostu gra mu w duszy. Właściwie należy powiedzieć, że Michał jest jednym z niewielu wokalistów na polskim rynku muzycznym, który z taką konsekwencją i zaangażowaniem kultywuje przywiązanie do muzyki etnicznej w naszym kraju. “Naprawdę jesteś” to najwyższej jakości próba oddania klimatu, niebędącego częścią słowiańskiej tradycji. Całość rozpisana została jednak polskimi słowami, odnoszącymi się do celebracji życia.

fot. Agnieszka Kacprzak

Tym razem artysta zdecydował się sięgnąć do kultury romskiej i to ona stanowi źródło jego inspiracji, także w warstwie tekstowej. Zwraca uwagę oryginalny, drobiazgowo oplatający kompozycję głos wokalisty. Do tego dochodzi wyjątkowe brzmienie żywego, często mało popularnego instrumentarium. Stąd obok gitar, klarnetu, saxofonu tenorowego, pojawiły się tak egzotyczne instrumenty, jak rebab, tabla, a nawet dholak. W znaczącej części wspomógł Michała przezdolny multiinstrumentalista i producent Marcin Świderski. Przy tej okazji należy wymienić też Piotra Malca, odpowiedzialnego za dwa ostatnie z wymienionych instrumentów oraz Mateusza Szemraja (gitara elektryczna, rebab). To bogactwo przełożyło się na wytrawny, ale jednocześnie bardzo przyjemny charakter tej propozycji. Warto dodać, że sam wydźwięk tego utworu jest bardzo piosenkowy, lekko unoszący się na ładnie poprowadzonej melodyce. Przy tym przekaz, treść i muzyka tworzą spójną, ale nieprzeciążoną od pomysłów całość. Jak się okazuje od romskiej poetki Papuszy do wyrafinowanej, lecz rozrywkowej piosenki, droga może być krótsza niż nam się wydaje. Szczególnie, gdy wraz z ideą idzie też poczucie estetyki i staranność wykonania. “Naprawdę jesteś” otwiera kolejny niezwykle unikatowy projekt Michała Rudasia. Apetyt został rozbudzony na więcej.

*****

Utwór w warstwie tekstowej oraz muzycznej jest głęboko inspirowany kulturą romską, a szczególnie jej aspektem przywiązania do natury, muzyki i tańca oraz głęboko zakorzenionej potrzeby wolności, przy jednoczesnym braku przywiązania do zbytków i bogactwa. Utwór powstał z tęsknoty za prostym, bliskim naturze życiem, dalekim od trosk i wydumanych potrzeb współczesnego świata.

Przy pracy nad tym utworem artysta zgłębiał dzieje i zwyczaje cygańskie opisane przez Jerzego Ficowskiego w książce “Cyganie w Polsce” oraz zaczytywał się w poezji romskiej poetki Papuszy, rozsławionej właśnie przez Ficowskiego.

Dzięki powyższej lekturze powstała pełna radości i celebracji życia piosenka, wypełniona również refleksją nad życiem typowego współczesnego człowieka, zagubionego gdzieś w pogoni za sukcesem i bogactwem, który traci kontakt z ożywczą naturą oraz nie odnajduje radości w prostej codzienności.

*****

Do muzycznej współpracy nad utworem Michał Rudaś zaprosił znanych mu już z poprzednich projektów muzyków, którym podobnie jak i jemu, bliskie są kultury etniczne różnych krajów: Marcina Świderskiego (aranżacja, produkcja, mix, instrumenty m.in. klarnet basowy, saksofon), z którym w 2013 roku stworzył swoją płytę “Changing” inspirowaną muzyką indyjską oraz Mateusza Szemraja (rebab) – mistrza instrumentów bliskowschodnich i Piotra Malca (tabla) – wirtuoza indyjskich instrumentów perkusyjnych.

Dopełnieniem muzyki jest animacja rysunkowa stworzona przez Magdalenę Pilecką – twórczynię autorskich filmów animowanych, teledysków (Bovska, Patrycja Kosiarkiewicz, Paweł Izdebski) i mini serialu “DINO or something’.

*****

Michał Rudaś to artysta nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii Nowa Twarz Fonografii oraz laureatem nagrody Jury Sopot Top Trendy Festival 2009. Wokalista znany w Polsce z programów rozrywkowych tj. Jaka to melodia, Taniec z gwiazdami, The Voice of Poland i Twoja Twarz Brzmi Znajomo, a w Indiach ze swoich sukcesów w muzycznym telewizyjnym talent show “Dil Hai Hindustani” (2018), którego był półfinalistą. Od lat współpracuje z Orkiestrą Adama Sztaby oraz nagrywa polskie wersje piosenek do filmów animowanych (Tarzan 2, Mój Brat Niedźwiedź 2, Księżniczka na ziarnku grochu). Ma również na koncie muzyczno-teatralne projekty z warszawskim Teatrem Rampa i wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła.

Michał Rudaś jest wieloletnim uczniem mistrza ragi indyjskiej Anupa Mishry, profesora Sanskrit Univerity w Varanasi w Indiach. Ma w dorobku 5 albumów, w tym 3 głęboko inspirowane muzyką indyjską: “Shuruvath” ,„Changing”, wydany z zespołem Healing Incantation album “Mystic India” oraz EP-kę „Wieloryby i syreny” i album „Brzask Bogów” nagrany z zespołem Lelek.

Artysta jest częścią projektu koncertowego „Mistyczne Indie”, w którym wraz z zespołem Healing Incantation wykonuje klasyczną muzykę indyjską oraz “Natya-Raaga”, łączącym klasyczną muzykę indyjską i taniec kathak.

 

fot. materiały promocyjne

Leave a Reply