Zapowiedź płyty “Wodecki Jazz ’70 – dialogi”

4 czerwca ukaże się wyjątkowy album “Wodecki Jazz ’70 – dialogi”. Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej.

Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga – taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami, a współczesnym głosem polskiego jazzu. To istota tego albumu, zrobionego niemal na granicy artystycznego szaleństwa. W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana. No bo jak to – Wodecki i jazz?!

fot. okładka płyty

Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.

Zaproszeni do projektu goście, m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.

“Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie… Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w między czasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego – instrumentalny jazz. Z radością i pozdrowieniami”  – Kasia Wodecka-Stubbs

Artyści:
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Leszek Możdżer – fortepian
Marek Napiórkowski – gitary
Michał Tokaj – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja

Nad remasteringiem i całością dźwięku pracował Jacek Gawłowski. Kierownictwo muzyczne – Michał Tokaj. Grafikę stworzył Krzysztof Kuki Iwański.

Kompozycje i wykonania archiwalne: Zbigniew Wodecki
Zespół wokalny: Alibabki
Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Orkiestra PRiTV pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Pruszaka i Edwarda Dyląga dzięki uprzejmości Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Producent albumu: Twist On Productions – Kasia Wodecka Stubbs.
Projekt powstał przy wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Tracklista:

1. Fantazja – Zbigniew Wodecki
2.  Dialogi – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
3. Ballada o Nieznajomych – Henryk Miśkiewicz
4. Introwizja – Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski
5. Etiuda na głos i skrzypce – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
6. Fantazja – Michał Tokaj
7. Wariacje na temat Tanców Rumuńskich – Zbigniew Wodecki
8. Dzielę z Tobą Dzień na Dwoje – Marek Napiórkowski
9. Dzielą z Tobą Dzień na Dwoje – Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki
10. Etiuda na Big Band i Skrzypce – Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj
11. Ballada o Nieznajomych – Zbigniew Wodecki

Leave a Reply