Wojciech Ciuraj prezentuje utwór “Z kamienia i nocy”

“Z kamienia i nocy” to singiel promujący najnowszy album Wojciecha Ciuraja – “Kwiaty na Hałdzie”, który ukazał się 15 maja. Wydawnictwo to wieńczy Tryptyk Śląski przygotowywany z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

Wojciech Ciuraj jako historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji, postanowił połączyć swoje zainteresowania w jednym ambitnym projekcie.

Poprzednie części tryptyku – „Iskry w Popiele” oraz „Dwa Żywioły” okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj promował ten materiał między innymi w Japonii, gdzie płyty doczekały się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na tych wydawnictwach byli Józef SkrzekMarian DziędzielPiotr Schmidt i Abradab.

fot. materiały promocyjne

Zamów album na stronie wytwórni – emetrecords.pl

„Kwiaty na Hałdzie” to najmroczniejszy i najbardziej gitarowy album Ciuraja. By jak najlepiej opowiedzieć historię III Powstania Śląskiego, lider Walfad ponownie miesza gatunki i szuka nowych form wyrazu. Jego eklektyczne podejście do współczesnego rocka progresywnego sprawia, że każda kolejna płyta wymyka się muzycznym szufladkom. Ponownie jak w przypadku poprzednich części „Tryptyku Śląskiego” Ciurajowi towarzyszą wspaniali muzycy wywodzący się ze Śląska – między innymi Apostolis Anthimos (SBB), Karolina Skrzyńska (Lion Shepherd), czy wielka nadzieja polskiego jazzu, saksofonistka Marta Wajdzik.

„Kwiaty na Hałdzie” pokazują szerokie zainteresowania muzyczne Ciuraja. Na płycie usłyszymy analogowe instrumenty klawiszowe, agresywne gitarowe riffy, elementy charakterystyczne dla rock-opery, mandolinę, saksofon, lirę korbową, a także ludowy zespół śpiewaczy – Olzanki. Wszystkie te elementy przefiltrowane przez wrażliwość autora dają niepowtarzalny rezultat. Wydawcą albumu jest wytwórnia Emet Records. Jesienią tego roku wszystkie trzy części tryptyku ukażą się na winylu w formie ekskluzywnego boxu.

Album promuje singiel „Z kamienia i nocy”, do którego powstał teledysk.

 

fot. okładka albumu

Leave a Reply