30-lecie płyty “Derwisz i Anioł” zespołu Maanam

Po kilku latach przerwy w działalności zespołu Maanam, rok 1991 przyniósł reaktywację pierwszego składu grupy oraz nową płytę zatytułowaną „Derwisz i Anioł”. To jeden z najbardziej “miłosnych” (dzięki tekstom Kory) krążków w dorobku zespołu.

“Derwisz i anioł” to szósty album studyjny zespołu Maanam wydany w 1991 roku nakładem wytwórni Arston na płycie winylowej oraz nakładem Kamiling Co na kasecie magnetofonowej. W 1992 roku wydany został na płycie kompaktowej. Album był promowany przez koncert „Maanam 1991”, podczas którego zespół przedstawił swoje najpopularniejsze piosenki z płyty. Fragmenty koncertu zostały wydane na DVD Maanamu “Złote DVD Vol. 1”.

Płyta osiągnęła nakład 120 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

W 2011 roku ukazała się reedycja albumu na płycie kompaktowej, a w 2016 na winylowej.

Dwie piosenki zyskały największą największą popularność z tej płyty (“Wyjątkowo zimny maj”, “Anioł (miłość wieczna tęsknota)”, choć tak naprawdę więcej utworów miało swoje dłuższe życie, przechodząc do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. I tutaj wymienić należy zmysłowe “Złote tango złoty deszcz”, a także energetyczną “Karuzelę marzeń” (utwór z pierwszej płyty Maanamu nagrany na nowo, do której powstał teledysk). Niezwykle poruszającą historię Kora stworzyła także w piosence “Samotność mieszka w pustych oknach”. Zresztą ta kompozycja to także dowód na to, jak ten album doskonale został zagrany, dzięki czemu piosenki, które się na nim znalazły, w żaden sposób nie zdążyły się zestarzeć.

 

W książce pt. „Kora i Maanam. Podwójna linia życia” autorzy (a zarazem towarzysze życia) Olga Jackowska i Kamil Sipowicz poświęcili temu wydawnictwu jeden z rozdziałów, opowiadając o wybranych piosenkach.
„Kolejna nasza płyta nosiła tytuł “Derwisz i Anioł”. (…) w południowej Turcji znajduje się grobowiec Mawlawiego. Był nie tylko założycielem zakonu tańczących derwiszów, ale także poetą. (…) Zafascynowali mnie derwisze. Derwisz jest dla mnie cudowną postacią człowieka mistycznego, (…) dla którego taniec jest sposobem spotkania z Bogiem. (…) W piosence «Derwisz», autorstwa Kamila Sipowicza, opowiadam taką skróconą historię Mawlawiego, który mając rodzinę (…) i wysoką pozycję w świecie islamu zakochał się w młodym chłopcu, który (…) został jego mistycznym nauczycielem. Nauczył go wirującego tańca. Miłość ta jednak nie spotkała się z akceptacją społeczności i młodego derwisza wypędzono z miasta.”

“”Anioł” jest także piosenką o miłości, tym razem o miłości między kobietą a mężczyzną. Gdy odnajdują się i tworzą tę rozłączoną kiedyś przez złośliwych bogów cudowną hermafrodytę i tworzą z powrotem anioła. Jest to marzenie każdego romantyka (…), by znaleźć swą drugą połowę. Podobno marzenie niemożliwe do spełnienia, ale marzę… (…). Nie wierzę w istnienie aniołów. Aniołów postrzegam wśród ludzi i mam przyjaciół do których mówię: “Ty mój aniele”. Ci ludzie przybliżają się do mojego ideału anioła”.

Tracklista:

1. Nie bój się, nie bój się
2. Co znaczą te słowa
3. Karuzela marzeń
4. Złote tango, złoty deszcz
5. Samotność mieszka w pustych oknach
6. Street Cowboys
7. Anioł (Miłość to wieczna tęsknota)
8. Derwisz
9. W ciszy nawet kamień rośnie
10. Wyjątkowo zimny maj

 

Leave a Reply