Siksa – punk we współczesnej odsłonie. Kim jest laureat Paszportu Polityki?

Siksa to zespół, który został laureatem Paszportu Polityki w kategorii muzyki popularnej. Kim jest duet, który od wielu lat tworzy muzykę, wykraczającą poza bezpieczne standardy? Punk, muzyka buntu, bolesny komentarz, krytyka współczesności? To wszystko jest w ich twórczości.

Siksa to zespół, zdawałoby się, z zupełnie innego świata jeśli chodzi o reprezentowany gatunek muzyczny i pomysł na występy na żywo. Ich żywiołem są koncerty, bo to one sprawiają, że muzyka duetu (Alex i Piotr) ma głębszy sens. Siksa to proces, nieudawany performance, uderzenie w bolączki dzisiejszych czasów. Oni nie boją się stać po stronie tych, którzy coraz mocniej spychani są na margines społeczny. Ważny jest kontekst polityczny, ale nie on staje się celem samym w sobie.

fot. Piotr Macha

Siksa – duet określany często jako punkowo-performerski, utworzony w 2014 r. przez wokalistkę, aktorkę i poetkę Alex Freiheit (ur. 1990 r.) oraz basistę Buriego (ur. 1987 r.). Grupę założyli w Toruniu, mieszkają w Gnieźnie, a zagrali wspólnie ponad 250 koncertów w całej Polsce i za granicą. Ich występy to monologi Alex na tle przesterowanej gitary basowej.

“Pokrewieństwo ideologiczne i chęć przekraczania za sprawą swojej twórczości najróżniejszych granic, w pełni uzasadnia zaliczenie tej formacji do sceny punkowej.”

“Pochodzący z Gniezna zespół, który składa się z basisty i wokalistki. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za warstwę muzyczną – surową i minimalistyczną, opartą w zasadzie wyłącznie na punkowo brzmiących, dynamicznych liniach basu. Wokalistka natomiast prezentuje na scenie niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju widowisko, łączące w sobie elementy punkowego koncertu, teatralnego happeningu i poetyckiego slamu – coś co jest jedną wielką artystyczną i ideologiczną prowokacją. Jej najważniejszym elementem są bardzo mocne, uderzające w wiele ważnych spraw i kompleksów teksty, których autorka płynnie przechodzi od obserwacji na temat polskiej ksenofobii i pustego przywiązania do patosu oficjalnych patriotycznych symboli, przez bolesne kpiny z ogłupiającej popkultury, do atakowania wszechobecnego w relacjach społecznych seksizmu. Nie boi się mocnych słów – i nie chodzi tylko o wulgaryzmy, chodzi raczej o podważanie dobrego samopoczucia słuchaczy i ich zupełnie bezpodstawnego przekonania, że są lepsi od innych tylko dlatego, że chodzą na punkowe koncerty.”

“Nic więc dziwnego, że w środowisku punkowym grupa przyjmowana jest w bardzo ambiwalentny sposób – dla jednych jej radykalny przekaz i bardzo daleka od punkowej ortodoksji forma jego prezentacji jest nie do przyjęcia, inni natomiast to, co ma scenie pokazuje wielkopolski duet, uważają za bardzo odświeżający wiatr na rodzimej scenie punkowej.”

Najnowszy album Siksy zatytułowany “Zemsta na wroga” ukazał się we wrześniu 2020 roku.

 

Leave a Reply