20 – lecie płyty “Yugoton” – Yugoton / Yugopolis

Na albumie “Yugoton” znalazły się covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z lat 70. i 80. XX wieku wykonywane przez polskich artystów, wśród których znaleźli się miedzy innymi Katarzyna Nosowska, Kazik Staszewski, Paweł Kukiz, Olaf Deriglasoff, Tymon Tymański wspomagani przez wielu najlepszych polskich muzyków. Wkrótce minie 20 lat od ukazania się tej płyty.

Przez dwadzieścia lat piosenki z tego albumu nie straciły na popularności, wciąż są świeże i odkrywcze oraz stanowią inspirację i wzór do naśladowania dla innych wykonawców.

fot. okładka płyty

Albumowe hity Yugotonu: „Malcziki”, „Rzadko cię widuję z dziewczętami” czy „O nic nie pytaj” cały czas bawią rzesze polskich fanów grupy.

Przystępność utworów, które znalazły się na albumie spowodowały, że piosenki Yugotonu szybko stały się przebojami. Wszystkie single zyskały przychylność rozgłośni radiowych.

“Ideą projektu było ukazanie paraleli między muzykami z Polski i krajów byłej Jugosławii, których młodość wypadła w latach 80., okresie dużych zmian w muzyce i nie tylko. Właśnie wtedy pojawiła się muzyka nowofalowa w Wielkiej Brytanii, którą zespoły jugosłowiańskie szybko podchwyciły i przeniosły na grunt bałkański. Takich możliwości nie miały polskie zespoły, gdyż te nowinki w czasach stanu wojennego nie docierały do Polski. Co więcej, polscy artyści grający muzykę alternatywną nie mieli możliwości wydawania płyt czy zaistnienia w mediach. Celem było niejako zestawienie tych dwóch rzeczywistości poprzez muzykę i oddanie ducha czasu w interpretacji polskich artystów. Jednak płyta ta jest również nawiązaniem do teraźniejszości, dzięki czemu staje się ponadczasowa i przystępna dla wszystkich. Poznawanie kontekstu historyczno-społecznego lat 80. w Polsce i Jugosławii pozwala słuchaczowi docenić w pełni walory tej płyty.”

Pomysłodawcą płyty był Grzegorz Brzozowicz, dziennikarz muzyczny związany z czasopismem Machina, który między innymi prowadził w Programie 3 PR audycję muzyczną, przedstawiającą twórczość zespołów z Jugosławii. Pierwszy album odniósł tak duży sukces (płyta pokryła się złotem), że pojawiły się kolejne wydawnictwa, nagrane na podobnej zasadzie.

Lp.TytułWykonawcaPolski tekst utworuUtwór oryginalnyWykonawca oryg.
1.MalczikiKazikKazikMaljčikiVIS Idoli
2.Rzadko widuję cię z dziewczętamiKatarzyna Nosowska i Paweł KukizG. BrzozowiczRetko te viđam sa devojkamaVIS Idoli
3.Dziewczęta w letnich sukienkachRyszard „Tymon” TymańskiT. Tymański i G. BrzozowiczMoja prva ljubavHaustor
4.Czarno-biały światKazikJ. Houra i KazikCrno bijeli svijetPrljavo kazalište
5.Gdy miasto śpi (snem kamiennym)Katarzyna NosowskaK. NosowskaObična ljubavna pjesmaAerodrom
6.FalochronOlaf DeriglasoffO. Deriglasoff442 do BeogradaBajaga i instruktori
7.Elektryczny orgazmKazikKazikElektrični OrgazamElektrični orgazam
8.To była sobotaKatarzyna NosowskaK. NosowskaZamisli život u ritmu muzike za plesJura Stublić i Film
9.EmaPaweł KukizG. Brzozowicz i F. ŁobodzińskiEnaHaustor
10.W sercu miastaGrzegorz NawrockiO. DeriglasoffOdvedi me iz ovog gradaFilm
11.O nic nie pytaj (bo nie pytam ja)Paweł KukizP. KukizUhvati ritamParni valjak
12.1000 kawałkówOlaf DeriglasoffO. DeriglasoffNeprilagođenJura Stublić i Film

 

Jedna odpowiedź do “20 – lecie płyty “Yugoton” – Yugoton / Yugopolis”

Leave a Reply