OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (18.12 – 31.12.2020)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Pierwsze miejsce należy tym razem do kolejnej części Męskiego Grania. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

1. “Męskie Granie 2020”. To była szczególna edycja Męskiego Grania. Z powodu pandemii odbył się tylko jeden koncert, bez udziału publiczności, za to transmitowany na żywo w internecie. Mimo tych okoliczności artyści i organizatorzy Męskiego Grania 2020 stworzyli wyjątkowe widowisko, którego wierny zapis oddajemy teraz w Państwa ręce. Na czele Orkiestry stanęli charyzmatyczni Daria Zawiałow, Igo oraz Król. Nie bali się odważnych i zaskakujących wyborów muzycznych. Wśród nich znalazły się między innymi takie hity, jak „Bananowy song” grupy Vox czy „Zanim zrozumiesz” Varius Manx, oraz legendarne już utwory, jak „Korowód” Marka Grechuty i zespołu Anawa, „Boskie Buenos” Maanamu czy „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar.

 

2. “LIVE POL’AND’ROCK FESTIVAL 2019” – Kult. Niezwykły występ formacji Kult podczas „Pol’And’Rock Festival 2019” (dawniej Przystanek Woodstock) doczekał się wydawnictwa – podwójnego albumu CD wraz z DVD. Na płytę składają się największe przeboje Kultu, uwielbiane przez całe pokolenia słuchaczy – m. in. „Baranek”, „Polska”, „Arahja” czy „Gdy nie ma dzieci”. Muzycy zagrali także nowsze numery, jak „Prosto” czy „Wstyd”. Podczas swojego występu zgromadzili rekordową publiczność – oto jeden z największych koncertów w historii Polski.

 

3. “Ogrody Mixtape 2” – Kukon.

 

4. “Hipnoza” – Jano PW. Trzeci solowy album 1/2 Polskiej Wersji. Gościnnie na albumie pojawią się: Hinol, Bonson, Kacper HTA oraz Kabe.

 

5. “AR-15 EP” – Peja / Slums Attack, prod. Magiera. Składający się z dziewięciu premierowych kompozycji materiał to wypracowana formuła, dzięki której artyści potrafią zrealizować od podstaw całość w 14 dni (!) Jedyny utwór napisany znacznie wcześniej to Red Zone, który przywołuje wspomnienia wiosennego lockdownu a z racji odmrożenia nie miałby racji bytu na Black Albumie. Dziś jest na tyle aktualny, iż artysta pokusił się o rejestrację studyjną.

 

6. “Nadciśnienie” – Paluch. To 14 długogrający album Palucha. Po serii sukcesów wydawniczych (OKO 3x platyna, Złota Owca 3x platyna, Czerwony Dywan 4x platyna), i dwuletniej przerwie od solowych materiałów, Poznański raper wraca z krążkiem który lirycznie nawiązuje do najbardziej życiowych produkcji w jego dorobku.

 

7. “Hucpa” – Kali & Major. To eklektyczny, zaangażowany społecznie materiał, w którym Kali i Major komentują aktualne i minione wydarzenia w Polsce i na świecie. Wybuchowa mieszanka stylów obydwu raperów gwarantuje hitowe produkcje, w których nie zabraknie bezpardonowej krytyki systemu, jak i przemyśleń dotykających sfery życiowej człowieka w XXI wieku.

 

8. “Chillwagon 2.0” – Chillwagon.

 

9. “Pleśń” – Guzior. Długo wyczekiwana przez fanów płyta “Pleśń” to zbiór 10 spójnych numerów, które odsłaniają przed słuchaczem to, co działo się z raperem podczas ponad dwuletniej przerwy na scenie. Guzior zabiera odbiorców w podróż po swoim hermetycznym świecie, do którego rzadko dopuszcza kogoś z zewnątrz.

 

10. “Redrum” – Słoń. Materiał poznańskiego rapera, który powstawał pod roboczym tytułem “Czerwony Rum” został zrealizowany we współpracy z jednym producentem. Za wszystkie bity odpowiada Chris Carson, a zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – na płycie nie pojawiają się żadni dodatkowi goście (wyjątkiem są scratche DJ Flipa w dwóch numerach).

 

Leave a Reply