Kasai i Y (BOKKA) łączą siły w piosence i klipie „Rite of Passage”

W kwietniu 2020 Kasai i Y (BOKKA) postanowiły połączyć siły w utworze „Rite of Passage”. Utwór to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii, gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini Tham Luang. Aby uniknąć paniki chłopcom na czas akcji podano ketaminę – środek usypiający.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata.

fot. Jacek Poremba

Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha – stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.

„Rite of Passage” to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.

„Rite of Passage” powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.

Piosenkę dedykujemy Samanowi Kunanowi Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.

Kasai to pianistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Po latach obecności na największych polskich i zagranicznych scenach, w maju 2019 postawiła na solową karierę i osobistą wypowiedź, nagrywając płytę pt. “Equals”. Koncerty Kasai, to wyjątkowe, mocne i emocjonalnie intymne spotkanie. Jej muzyka jest niezwykle plastyczna, obrazowa i wielopłaszczyznowa – Z głębi serca – prosto w serce. Inspiracje operą, filmem i muzyką symfoniczną obecne w muzyce Kasai wpisane są w szeroko pojęty nurt muzyki alternatywnej. Artystka w swoich utworach zaprasza słuchacza w unikalną pełną osobistych przeżyć i przemyśleń, eteryczną, liryczną i ulotną, a czasami mroczną, pełną napięć i sprzeczności podróż.

Piosenka „Rite of Passage” znajdzie się na kolejnym albumie, nad którym artystka obecnie pracuje.

Y to wokalistka zespołu BOKKA – jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej nie tylko ze względu na to, że nie ujawniają swoich personaliów. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA, opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową tożsamość. Pojawili się w roku 2013 – dzięki numerowi “Town of Strangers” i debiutanckiej płycie Bokka. Niebanalne podejście do muzyki szybko zwróciło na nich uwagę także poza krajem. Drugim albumem “Don’t Kiss and Tell” ugruntowali swoją wysoką pozycję na polskiej sceny alternatywnej. W kwietniu 2018 roku do fanów trafiła ich trzecia płyta  – “Life On Planet B”, która tak samo, jak drugi album, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa.

Od wydania “Life On Planet B” ukazały się dwa mini albumy – “Satellites Of Planet B”, na którym zagraniczni artyści (m.in. Dave Pen z Archive, The KVB, NOEP) zremixowali utwory z trzeciego albumu BOKKI oraz Roll Down The Hill, który zawiera m.in. wersje utworów: “Daydreaming” (Radiohead), “BangBang” (Nancy Sinatra), “Love Will Tear Us Apart” (Joy Division) w interpretacjach BOKKI. Y zaśpiewała także na albumie Smolik/Kev Fox oraz “Corridors” Baascha.

 

Leave a Reply