Arek Kłusowski, Bartek Królik, Kaśka Sochacka i Kirszenbaum kolejnymi gwiazdami Olsztyn Green Festival 2020.
Po raz siódmy fani najlepszej polskiej muzyki popularnej spotkają się na malowniczej plaży miejskiej CRS „Ukiel”, tym razem w długi weekend 14-16 sierpnia. Trzydniowy Olsztyn Green Festival oznacza jeszcze więcej koncertów, spotkań z muzykami, warsztatów ekologicznych dla dzieci i dorosłych, zajęć sportowych i innych aktywności dla całej rodziny. Dziś przedstawiamy Wam kolejnych artystów tego wydarzenia.
Podczas Olsztyn Green Festivalu wystąpią Arek Kłusowski, Bartek Królik, Kaśka Sochacka i Kirszenbaum.
Artyści dołączą do ogłoszonych już wcześniej gwiazd – Muńka Staszczyka, Natalii Przybysz, duetu Karaś/Rogucki, Marii Peszek, Miuosha, Sorry Boys, Misi Furtak i zespołu Sonbird.
Arek Kłusowski
Charyzmatyczny wokalista, kompozytor, tekściarz. Laureat 3 miejsca w programie „The Voice of Poland”. Obdarzony jednym z najoryginalniejszych głosów w kraju. Przez lata zajmował się̨ pisaniem piosenek dla czołowych polskich artystów. Wiosną 2019 roku wydał swój debiutancki album „Po tamtej Stronie” wreszcie odnalazł swoją artystyczną tożsamość. „Po tamtej Stronie” to 13 utworów, w których artysta opowiada o osobistych przeżyciach. O miłości, wartościach, dylematach, depresji i samotności. Przy pracy nad materiałem wspierali go m.in. Daria Zawiałow oraz znakomici producenci: Michał Kush, Maciej Sawoch (znany ze współpracy z Kasią Nosowską, Miuoshem oraz Krzysztofem Zalewskim) oraz Marcin Kuczewski i Michał Wasilewski (zespół xxanaxx).
Bartek Królik
Bartek Królik zapowiada pierwszy solowy album w karierze. Kompozytor, wiolonczelista, basista i producent muzyczny, który stoi za sukcesem między innymi takich gwiazd jak Sistars, Agnieszka Chylińska, Łąki Łan, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Krzysztof Zalewski, Tede, O.S.T.R., tym razem zdecydował się mówić „własnym głosem”.
„Pan od muzyki” – bo taki tytuł nosi album, to płyta różnorodna stylistycznie, pulsująca miejskim rytmem i życiowa w przekazie, która łączy w sobie takie gatunki jak r&b, soul, funk, jazz, pop z odrobiną rocka. To wszystko wraz z aksamitną barwą głosu Bartka Królika daje niesłychanie ciepłą i pozytywną mieszankę.
Bartek Królik, czyli „Pan od muzyki” zdecydowanie podnosi na duchu:)
Kaśka Sochacka
To drobna blondynka z twardym kręgosłupem i niskim zachrypniętym głosem. Pochodzi z Pradeł. Jak większość dziewcząt urodzonych w latach 90-tych śpiewa od dziecka.
„Wiśnia EP” to debiutancka EPka Kaśki, która ukazała się nakładem Jazzboy Records. Pierwszym singlem była piosenka o tym samym tytule, która swoją premierę miała w audycji Piotra Stelmacha w radiowej Trójce. Produkcją piosenki „Wiśnia”, wspólnie z Kaśką, zajął się Olek Świerkot. „Wiśnia” przez cztery tygodnie utrzymywała się na pierwszym miejscu LP3.
W styczniu 2020 roku w towarzystwie Korteza oraz Jego zespołu wystąpiła podczas Offensywy de Luxe, gdzie została laureatką „Szczoty” jako Nadzieja Muzyczna 2020 Roku.
Kirszenbaum
Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera).
Zespół jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.
W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.
Aktualne informacje o festiwalu publikowane są na facebook.com/olsztyngreenfestival