“Źródełko – rodzinne kolędowanie”

W poniedziałek 30 grudnia br. o godz. 11.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, z różnych regionów kraju, głęboko sięgające tradycji bożonarodzeniowego świętowania. Do wspólnego kolędowania zapraszają: Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni. To przede wszystkim obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy, życząc domownikom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku. Nie inaczej będzie podczas nadchodzącego koncertu „Źródełko – rodzinne kolędowanie”. Studio Koncertowe Polskiego Radia wypełnią świąteczne dźwięki ludowych instrumentów i tradycyjnej muzyki korzeni.

O świąteczną atmosferę zadbają wyjątkowi goście: genialny multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, charyzmatyczny pedagog Józef Broda, Katarzyna Broda-Firla, kultywująca źródłową prawdę o śpiewie białym, która odkrywa również tajniki śpiewu gardłowego i alikwotowego z Tuwy, Mongolii i Tybetu, muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor Joszko Broda oraz zespół w składzie: Jan Broda, Maciej Broda, Tomasz Broda, Mikołaj Broda, Jeremi Broda, Iwo Broda, Maria Broda, Roch Broda, Józef Broda junior, Debora Broda, Marcin Hałat, Dawid Broszczakowski. Ponadto wystąpią: Maria Bienias, posługująca się tradycyjną gwarą, której opowieści to niezwykłe świadectwo dawnego świata, obrzędów i zwyczajów, folkowe WoWaKin Trio, łączące ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją w składzie: Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak z gościnnym udziałem Justyny Piernik oraz grupa dzieci kultywująca muzykę tradycyjną, czyli Wesołe Mazurki z PragiZuzanna Wlazło, Nina Gutowska, Zuzanna Wnukowsk, Łucja Dąbrowska, Antonina Zagórska, Karolina Pryc, Zofia Grochowska, Wojciech Tretter, Antoni Korycki, Gaja Jarkowiec, Martyna Koc, Oliwia Kołecka i Helena Kostrzewska.

Artyści wystąpią w świątecznym repertuarze, wykonując utwory znane i chętnie śpiewane podczas rodzinnych spotkań przy wigilijnych stołach, jak i te mniej popularne, których piękno odkryte zostanie na nowo podczas muzycznego spotkania – Muzyka jest bardzo prostym narzędziem, za mało współcześnie docenianym – mówi Józef Broda. – Odchodzi się od fundamentu nauki i doświadczania muzyki: zachwytu, zadziwienia. A życie trzeba umieć smakować, bo muzyka pomaga odkrywać prawdę o życiu i człowieku. – Rodzinny dom od zawsze był naszą małą ojczyzną. Tata uczył nas, jak ważne jest żyć w zgodzie ze sobą, czerpiąc z pierwotnych źródeł. Tego kim jesteśmy, jak możemy otwierać się na świat i na spotkanie z drugim człowiekiem, wspólnie doświadczając „Tu i teraz” – dodaje Katarzyna Broda-Firla, córka Józefa Brody.

Koncert „Źródełko – rodzinne kolędowanie” poprowadzą: Daria Druzgała z Polskiego Radia Dzieciom oraz Piotr Kędziorek, Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

 

Leave a Reply