Joanna & The Forests – “Jaśniebajka”

Nasz ocena

Joanna Prykowska, która w latach 90. śpiewała w rockowym zespole Firebirds, powróciła w 2012 roku z nowym projektem Joanna & the Forests. Zespół nagrał wtedy bardzo dobry album “Jaśniebajka”. Później ukazał się jeszcze (niestety tylko w wersji cyfrowej) album “Aniela”. Po czym zespół zawiesił działalność. Czekamy na kolejny krok niezwykle charyzmatycznej wokalistki.

Recenzja płyty “Jaśniebajka” – Joanna & The Forests (Creative Manage, 2012)

Joanna Prykowska, niegdyś wokalistka zespołu Firebirds, dziś będąca częścią grupy The Forests wydała płytę pt. “Jaśniebajka”. Forma tego krążka jest dosyć ujmującą częścią treści, które niewątpliwie wypływają podczas odsłuchiwania tych piosenek. 

Pewien muzyczny zabieg żywego grania, bardzo naturalnie podanych instrumentów jest częścią idei czystości dźwięków zawieszonych w tekstach nawiązujących do przyrody i większej jasności w okazywaniu uczuć.

Bez zbędnych zabiegów technicznych, elektroniki i sztucznego opierzenia muzycznego zrodził się krążek bardzo prawdziwy, pełen niewymuszonej melodyjności. Owszem pośród akustycznych brzmień chwilami brakuje czegoś bardziej hipnotycznego, jednak w zalewie popowej bylejakości ten album objawia się niezwykle szlachetnie.

Prostolinijność nie jest tu zarzutem, wręcz przeciwnie staje się wskazówką mającą ukazać organiczny charakter tego wydarzenia. Do tego wykorzystanie takich instrumentów jak cymbałki, akordeon, tamburyn nadaje łagodnie folkowego wymiaru.

Poruszanie się pomiędzy sprawdzonymi rockowymi niuansami staje się istotną częścią “Jaśniebajki”. Najbardziej drapieżna na płycie “Baletnica” – choć wypada bardzo intrygująco – nie jest drogowskazem, gdyż spokojne momenty biorą górę i mają bardziej plastyczny kształt.

Ujmująco przybliża się on w “Królestwie”, a także w tytułowej, tętniącej sprawnym pulsem harmonii dźwięków “Jaśniebajce”. Matowa delikatność przyjemnie łaskocze w “Babim lecie”. Surowa otoczka aranżacyjna jawi się ciekawie w zamykającym utworze pt. “Krótkie życie gwiazd”.

Nie można być pewnym na jak długo zaistnieje ta płyta w świadomości odbiorców. Można być za to pewnym, że w tym na pozór skromnym wyrazie artystycznym istnieje potencjał, który aż prosi się, żeby go rozwinąć jeszcze bardziej na kolejnym krążku. Jednak już teraz wrażliwość emanująca tajemnicą i wyciszeniem powinna budzić nie tylko chwilowe zainteresowanie “Jaśniebajką”.

Łukasz Dębowski

 

Materiał muzyczny Joanna & The Forests jest przesiąknięty ideą powrotu do natury, miękkich brzmień, kontaktu z drugim człowiekiem i zwróceniem się ku myśli, że jesteśmy jej częścią. Stąd w warstwie muzycznej i lirycznej szereg nawiązań do przyrody i naszego z nią współistnienia. Chęć pokazania jak ważny jest świat natury, z którym my ludzie umiemy żyć w symbiozie. 11 utworów składających się na płytę “Jaśniebajka” to próba poszukiwań wartości w odhumanizowanej rzeczywistości. To ukłon w stronę romantyczności i tajemnicy a także próba wyrażenia tęsknoty za ginącą dziewiczą czystością i dzikością natury.

Las jest dla Prykowskiej miejscem magicznym dającym wyciszenie, ukojenie a jednocześnie niezwykle inspirującym. Tam odkrywa wrażliwość na otaczające nas piękno, na co dzień jednak zawoalowane i ukryte pod powierzchnią na pozór banalnych zjawisk, piękno w muzyce, subtelnych dźwiękach i ładnych melodiach. Niechęć do nadmiaru niepotrzebnych dźwięków, przysłaniających idę tekstu. Dlatego muzyka Joanna & The Forests to odrobinę odrealniona, ale zakotwiczona w rzeczywistości podróż po tych zakamarkach natury, które czynią ją niezwykłą. Wizyta w Krainie Czarów lub pogoń za króliczkiem niekoniecznie białym, w las, który niekoniecznie jest zielony.

Zespół występuje w składzie:
Joanna Prykowska – lead voc
Przemek Lorek – guitars, toy harp,voc
Zbigniew Szmatłoch – guitars,voc
Ferid Lakhdar -bass,keybords,voc

 

 

Leave a Reply