Łukasz L.U.C. Rostkowski, Sonia Bohosiewicz, Pawbeats, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Herdzin, Laboratorium Pieśni i amerykański saksofonista jazzowy Rick Margitza reinterpretują muzykę polskich kompozytorów filmowych w ramach międzynarodowego Big Bandu Rebel Babel Film Orchestra.
fot. Dominik Werner
Wraz z premierą Mashupu polskiej muzyki filmowej L.U.C., rusza cykl koncertowy „100 lat polskiej muzyki filmowej” z Rebel Babel Film Orchestra. Premiera mashupu wraz z video mappingiem miała miejsce na Festiwalu Światła Light Move Fest w Łodzi. Od 21 lutego, co czwartek przez 8 tygodni na kanale www.youtube.com/LUCstream odbywać się będą premiery kolejnych odsłon koncertu zarejestrowanego w gdańskim Starym Maneżu w ramach cyklu Jazz by Jeppesen pod patronatem Niepodległej.
Usłyszymy kompozycje muzyki filmowej w zupełnie nowych, często futurystycznych aranżacjach zagrane z ogromną siłą przez ogromny Big Band złożony z zawodowych muzyków jazzowych Rebel Babel Commanders oraz młodzieżową Orkiestrę Dętą Władysławowo w ramach idei spotkań młodych muzyków z zawodowcami. Jeszcze nigdy polska muzyka filmowa nie była interpretowana w tak eklektyczny sposób z elementami jazzu, hip-hopu, folku i elektroniki.
REBEL BABEL to liczący już 10.000 muzyków międzynarodowy, nieograniczony, eklektyczny Big Band, który koncertuje na całym świecie zapraszając artystów z miejscowych orkiestr i big bandów. Wybitni polscy muzycy i producenci zremiksowali dzieła polskich kompozytorów filmowych z Hollywood i nie tylko. Krzysztof Herdzin, Maciej Obara, Pawbeats, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Nicola Kołodziejczyk, Dj Wojak, The Whoop Group podejmują repertuar zarówno wybitnych twórców muzyki filmowej: Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Jana A.P. Kaczmarka, jak również mniej znanych, a równie wartych poznawania w Polsce i na świecie – Władysław Daniłowski, Henryk Wars.
Na scenie pojawią się zarówno aktorki – Sonia Bohosiewicz, solistki – Ania Rusowicz, jak i artyści jazzowi Krzysztof Herdzin, Dorota Miśkiewicz, Irek Wojtczak, zespół The Whoop Group oraz koncertujący z Milesem Daviesem saksofonista światowej klasy Rick Margitza. Mocne ludowe akcenty do projektu wniosło Laboratorium Pieśni. Usłyszymy zarówno szlagiery dwudziestolecia Henryka Warsa “Ach jak przyjemnie”, “Zimny drań”, “Dziecko Rosemary” czy “Nóż w Wodzie” Komedy, fragmenty z “Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka jak również mniej znane utwory w klasycznych i nowych aranżacjach.