34 lata temu ukazał się album “Nieustanne tango” zespołu Republika

34 lata temu ukazała się druga studyjna płyta Republiki. W związku z tym pragniemy przypomnieć album “Nieustanne Tango”, który przez wielu fanów uznawany jest jako najlepszy w dorobku zespołu.

Cztery z pięciu singli gościły na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego (LP3).

Z końcem 1983 roku, na sam szczyt wspięło się tytułowe “Nieustanne tango”, detronizując poprzedniego lidera – “Zamki na piasku” od Lady Pank. Utwór, którego napięcie jest budowane od początku, stopniowo, był idealnym przedsmakiem albumu.  Piosenka miała zostawić fanów z niedosytem, chcącymi dowiedzieć się więcej o kolejnym longplay’u.

 

 

W 109-tym notowaniu (19 maja 1984r.) pojawił się “Obcy astronom”, debiutujący na 30-stym miejscu, aby przez kilka kolejnych tygodni znajdować się na szczycie zestawienia. To delikatny erotyk, którego instrument prowadzący – klawisze, nadają tej kompozycji wyjątkowości, uczucia jakby kiedyś, w dzieciństwie słyszało się ten motyw. Jeśli chodzi o całość, nie da się jej opisać. Należy posłuchać “Obcego astronoma” w ciszy, aby poczuć te emocje i zastanowić się, czy to nie aby Astronom powinien być ulubionym dziełem z dorobku Republiki.

Trzecim utworem znajdującym się na podium listy były “Psy Pawłowa”. Agresywna, energiczna kompozycja, następująca po “Nieustannym tangu”. Republikanie nawiązują tu do dokonań naukowych Iwana Pawłowa, w dziedzinie fizjologii.

Album kończy “Poranna wiadomość”, która na podium LP3 znalazła się w notowaniu nr 127 (22 września 1984r.). Charakterystyczne odliczanie początkowo można uznać, jako odliczanie do końca utworu. To skojarzenie jednak zanika, gdy zaczyna się dialog pomiędzy parą kochanków. Jak mówił sam Ciechowski, tekst ten opisuje dzień 13 grudnia 1981, kiedy to wybuchł stan wojenny oraz to, co wtedy się działo.

Album pierwotnie miał się ukazać w o wiele wyższym nakładzie. Niestety przez zmianę dyrektora firmy Polton i zmianą polityki tej wytwórni, nakład został zmniejszony do 46 000 egzemplarzy, a jakość wydania uległa znaczeniu pogorszeniu.

Po latach wielu fanów Republiki uważa, iż był to najlepszy album ukochanego zespołu, bardziej dopracowany od poprzedniego, z wyrobionym własnym stylem.

Co ciekawe, żaden inny album Republiki nie zawierał tak pokaźnej liczby utworów, które osiągnęły pierwsze miejsce w LP3.

Mówi się również, iż to pierwszy menager Andrzej Ludew był odpowiedzialny za dobre stosunki w zespole. Lecz malejąca liczba koncertów sprawiła, iż kwartet zrezygnował we wrześniu 1985 roku z Ludewa.

Adrian Kaczmarek

Album został nagrany w składzie:

Grzegorz Ciechowski – śpiew, fortepian, moog, teksty, muzyka
Zbigniew Krzywański – gitara elektryczna, śpiew, współkompozytor Obcego Astronoma
Sławomir Ciesielski – perkusja
Paweł Kuczyński – gitara basowa

Strona A

„Nieustanne tango” – 5:22

„Psy Pawłowa” – 4:15

„Na barykadach walka trwa” – 4:10

„Hibernatus” – 4:14

Strona B

„Zróbmy to (teraz)” – 2:48

„Wielki hipnotyzer” – 4:45

„Obcy astronom” – 5:15

„Fanatycy ognia” – 3:20

„Poranna wiadomość” – 4:20

Poniżej próba odtworzenia oryginalnego klipu, zrealizowanego przez TVP. Jako obraz użyto fragment filmu “Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego.

Leave a Reply