Klaudia Marzec prezentuje nowy singiel “Manewr Monachijski” [RECENZJA]

“Manewr Monachijski” to tytuł nowego utworu Klaudii Marzec. Niedawno wokalistka wystąpiła podczas konkursu Debiuty na 61. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Klaudia Marzec jest wyczulona na tworzenie melodyjnych propozycji, które mają mocno ukształtowaną formę, dobitnie podkreślającą osobisty aspekt związany z samym przekazem. Przynajmniej tak należy spojrzeć na najnowszy singiel zatytułowany “Manewr Monachijski“, w szeroki sposób oddający jej zapatrywania artystyczne. Wokalistka wydaje się w takim odniesieniu bardzo świadoma, jasno wyznaczająca cel interesującego aspektu muzycznego, który daleki jest od przewidywalności i banału.

fot. materiały prasowe

Warto więc zauważyć, że utwór jest intensywny, z wyraźnie określonym brzmieniem pop elektronicznym, gdzie charyzma pozwala Klaudii silniej dać o sobie znać w refrenach (pojawia się nawet około rockowa energia). Nie ma tym jednak przesady, czegoś nadmiernie przerysowanego. Wyważenie związane z doborem środków przekazu artystycznego jest wręcz znakomite, dlatego tak dobrze słucha się całości. W tym otoczeniu idealnie prezentuje się głos wokalistki, co sprawia, że piosenka staje się jeszcze prężniej związana z nią samą.

W tym przypadku liczy się także budowanie klimatu, a właściwie subtelnego wprowadzenia niepokoju związanego z charakterystyką muzyczną tego przedsięwzięcia. Kompozycja wraz z przekazem posiada pewien element tajemniczości, jakiegoś wycofania, by za chwilę znów zbliżyć się do słuchacza. To sprawia, że utwór ma nie do końca konwencjonalny wydźwięk.

Tym razem wokalistka postawiła na piosenkę o miłości, choć nie znajdziemy w niej wytartych sloganów, które mogłyby spychać ją w otchłań czegoś mało istotnego. Czuć, że Klaudia Marzec szuka własnego języka, który dobrze określa, to co ma do powiedzenia. Dzięki temu jej nowy singiel “Manewr Monachijski” wyróżnia się ponadprzeciętnością i ładnie ukształtowanym stylem. Jeśli ktoś dotychczas nie miał okazji poznać twórczości artystki, ten ma doskonałą okazję, by to nadrobić, gdyż dostaliśmy jeden z ważniejszych utworów, jakie zdążyła ona zaprezentować.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

“Nadszedł czas, aby w moim repertuarze pojawiła się piosenka o… miłości! Choć utwór nie posiada formy balladowej i odbiega od klasycznej definicji piosenki miłosnej, to opowiada o tym, co w bliskiej relacji jest najważniejsze. Tytułowy manewr wykonuje się w sytuacji, w której ktoś wypada za burtę okrętu i trzeba go ratować. W tekście piosenki pojawiają się inicjały (K+K+B). To pierwsze litery imion mojej załogi, czyli mnie, mojego chłopaka oraz naszego psa Brutusa. Razem tworzymy zespół, który mimo niesprzyjających wiatrów stara się zawsze zmierzać do celu.” – jak informuje Klaudia

Klaudia Marzec – autorka tekstów, muzyki, wokalistka oraz wiolonczelistka. Edukację muzyczną rozpoczęła w toruńskiej Szkole Muzycznej w klasie wiolonczeli. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swój autorski materiał tworzy od 2020 roku we współpracy z Krzysztofem Brończykiem oraz Michałem Szlempo. W swoich kompozycjach wokalistka stawia na autentyczność oraz siłę przekazu.

Na swoim koncie ma obecnie 5 autorskich singli, a z ostatnim zatytułowanym „Manewr Monachijski” zakwalifikowała się do tegorocznego konkursy Debiuty na 61. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest również zwyciężczynią konkursów wokalnych, w tym Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość”, podczas którego wykonała swój debiutancki singiel pt. „Ziemija”. Obecnie wokalistka pracuje nad albumem, który ukaże się jeszcze w tym roku.

“Z utworem „Manewr Monachijski” zakwalifikowałam się do tegorocznego 61 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursie debiutów, choć nie usłyszeli Państwo Manewru Monachijskiego w Opolu, ponieważ formuła konkursu uległa zmianie i jako debiutanci wykonaliśmy piosenki polskiej legendy sceny muzycznej Czesława Niemena.” – dodaje wokalistka.

Słuchaj singla “Manewr monachijski” w serwisach cyfrowych: https://linktr.ee/klaudiamarzec

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply