Wojciech Ciuraj z rockowym albumem “Iluzja dnia”!

20 kwietnia 2024 roku ukazał się piąty, niezwykle ciekawy album zatytułowany „Iluzja dnia” Wojciecha Ciuraja

fot. materiały prasowe

„Iluzja dnia” to najbardziej rockowa płyta w dorobku artysty. Ciuraj jako kompozytor miesza gatunki i style bardzo płynnie poruszając się w różnych konwencjach muzycznych. Na piątym albumie studyjnym, młody kompozytor prezentuje bardzo osobistą, psychodeliczną, bogato zaaranżowaną muzykę nawiązującą zarówno do największych klasyków lat 70., jak i współczesnych brzmień, przedostających się coraz śmielej do kanonu rocka. Prezentowane do tej pory single: „Ronin”, „Czy dobrze się tu bawię”, a także „Kończy się kurs” pokazują Ciuraja jako wszechstronnego artystę, pewnie czującego się także w krótszych formach.

Na okładce płyty znalazł się obraz o tym samym tytule, którego autorem jest Erwin Sówka – członek legendarnej Grupy Janowskiej.

W ciągu ostatnich kilku lat Ciuraj intensywnie ogrywał „Tryptyk Śląski”, który ugruntował jego pozycję na polskim rynku muzycznym. Na trylogię składają się trzy płyty: „Iskry w Popiele”, „Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie”, które ukazywały się w okrągłe rocznice trzech śląskich zrywów. Albumy te okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj jako historyk z wykształcenia opowiedział dzieje swojego regionu za pomocą gitarowego brzmienia, a najlepszym dowodem na nośność i uniwersalizm tego projektu jest to, że wszystkie trzy części tryptyku doczekały się japońskich wydań dedykowanych na tamtejszy rynek.

Podczas realizacji tego bezprecedensowego przedsięwzięcia, Wojciech Ciuraj współpracował między innymi z Józefem Skrzekiem, Apostolisem Anthimosem, Piotrem Schmidtem czy Abradabem. Zwieńczeniem tego intensywnego okresu był wyjątkowy koncert w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach, podczas którego artysta wykonał symfoniczne aranżacje swojej śląskiej trylogii w towarzystwie orkiestry kameralnej Silesian Art Collective, a także samego Józefa Skrzeka.

Wydawcą albumu jest Emet Records: www.emetrecords.pl

*****

Wojciech Ciuraj – muzyka, teksty, wokal, gitara, gitara akustyczna dwunastostrunowa, mandolina, instrumenty klawiszowe

Jan Mitoraj – gitara prowadząca, gitara akustyczna

Krzysztof Walczyk – instrumenty klawiszowe

Klaudia Wachtarczyk – gitara basowa

Olek Gonsior – perkusja

Mateusz Wachtarczyk – trąbka

Jacek Szuła – harmonijka ustna

Yoshinori Kataoka – solo klawiszowe w utworze „Sen o białych kartkach”

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply