Nieprofesjonalny debiutuje singlem “Nie zostanę tu”! [RECENZJA]

Nieprofesjonalny to pseudonim artystyczny Adriana Olejnika. Niedawno ukazał się jego debiutancki singiel “Nie zostanę tu”, wpisujący się w nurt elektropopu, do którego powstał teledysk.

Nie zostanę tu” to mocne zaznaczenie własnej obecności na polskim rynku muzycznym, co w przypadku debiutanta ma ogromne znaczenie. Zwykle pierwsze propozycje w obrazowy sposób precyzują dalszy rozwój artystyczny początkujących wokalistów. Być może tak też stanie się z Adrianem Olejnikiem, występującym pod pseudonimem Nieprofesjonalny. I choć warstwa liryczna nie wyróżnia się niczym szczególnym, to warto docenić, że artysta postawił na osobisty tekst, który bardzo przekonująco wypada w jego interpretacji.

fot. okładka singla

Zresztą jak czytamy w materiałach prasowych: “tekst opowiada o sile woli, chwili podjęcia ważnej decyzji o odejściu  z toksycznej relacji i rozpoczęciu nowego etapu w życiu”. Jak wiadomo mówienie o pewnych rzeczach z osobistej perspektywy jest często istotniejsze, tym bardziej, gdy słowa dotykają bardzo intymnych wyznań. Dlatego nie znajdziemy tu wyszukanych metafor, ale w tym odniesieniu liryka wygrywa po prostu szczerym przekazem.

Zaskakująca staje się za to muzyka i wyśmienita realizacja. Od strony produkcji zrobiono wszystko, by ten utwór wypadł bardzo dobrze, nie ustępując miejsca innym, bardziej popularnym piosenkom, które możemy usłyszeć w wykonaniu topowych artystów. Propozycja przyjemnie płynie, nienapastliwe dopominając się zauważenia, a przy tym nie jest banalna, czy wręcz nudna (muzyka i produkcja muzyczna należy do Agaty Dubowik (@AGATA)). Nawet z jakiegoś powodu staje się ona intrygująca, co sprawia, że szybko wciąga do swojego świata potencjalnego odbiorcę. Do tego całość ładnie układa się ze specyficznym, ale jakże czysto brzmiącym głosem wokalisty.

Na pewno Nieprofesjonalny obrał właściwy kierunek, co w pełni potwierdza jego pierwszy singiel “Nie zostanę tu“. Każdy element tej propozycji staje się spójny z nim samym, a więc mamy do czynienia z dobrze wykonaną pracą, która poprzez płynące emocje zespaja się także z wrażliwością słuchacza. Ten utwór to przykład tego, że szeroko pojęty pop nie musi być do bólu przewidywalny. Dzięki temu baczniej będziemy się przyglądać jego dalszym poczynaniom artystycznym.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Utwór “Nie zostanę tu” utrzymany jest w stylistyce tzw. pure pop. Tekst pierwszego singla wokalisty jest pewnego rodzaju rozliczeniem z przeszłością. Przede wszystkim opowiada o sile woli, chwili podjęcia ważnej decyzji o odejściu  z toksycznej relacji i rozpoczęciu nowego etapu w życiu.

Nieprofesjonalny, czyli Adrian Olejnik to nowa twarz na polskim rynku muzyczny. Dlaczego Nieprofesjonalny? Artysta posiada dużą dawkę dystansu do siebie, ale pseudonim jest również dla niego motywacją do pracy nad sobą. Poprzez swoją muzykę chce pokazywać ukryte motywacje do działania dla swoich słuchaczy. Najlepiej czuje się w muzyce pop oraz elektronice.

Nieprofesjonalny to artysta, który niczego się nie boi i podejmie się każdego tematu, interesuje się dziennikarstwem i światem mediów. Obecnie prężnie pracuje nad swoim kolejnym singlem.

*****

Słuchaj utworu “Nie zostanę tu” w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.link/NieprofesjonalnyNieZostaneTu

 

Leave a Reply