Bela Komoszyńska, Miuosh i Zespół „Śląsk” prezentują utwór „Zielona”

„Zielona” to trzeci singiel promujący drugi wspólny album Miuosha i Zespołu „Śląsk” – „Pieśni Współczesne. Tom II”. Utwór powstał z udziałem Beli Komoszyńskiej, wokalistki zespołu Sorry Boys.

Pieśni Współczesne” to wyjątkowy projekt, który w niezwykle intrygujący sposób nawiązuje do lokalnej mitologii, dotykając przy tym spraw bardzo współczesnych i bliskich. Utwór „Zielona” z gościnnym udziałem Beli Komoszyńskiej jest szczególnie mocno zakorzeniony w muzyce ludowej, przełożonej jednak na język współczesności. Singlowi towarzyszy teledysk utrzymany w konwencji legendy, mroku i tajemniczości.

fot. K. Małecki

Utwór „Zielona” zapowiada drugi album będący wynikiem współpracy Miuosha i Zespołu „Śląsk”. Po trzech latach artyści powracają z kolejnym wydawnictwem – „Pieśni Współczesne. Tom II”. Płyta pojawi się na sklepowych półkach już jesienią 2024. Album poza utworem „Zielona” promują jeszcze single „Zostaw” w wykonaniu Dawida Tyszkowskiego oraz „Płomienie” z udziałem Igo.

Dwa Fryderyki, Złote i Platynowe Płyty, wyprzedane trasy koncertowe oraz ogromne uznanie odbiorców polskiej muzyki, określających projekt „Pieśni Współczesne” jako jeden z najlepszych w historii – tak w skrócie można opisać współpracę Miuosha oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, której korzenie sięgają 2021 roku. Pierwsza odsłona projektu wywołała olbrzymie poruszenie. Okazało się, że utwory podsycone lokalną mitologią mogą rzucać nowe spojrzenie na ludzkie sprawy. Każda z pieśni w aktualny sposób poruszała ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Uwagę przykuła jednak nie tylko tematyka, ale i skala projektu, w który oprócz Miuosha zaangażowanych było ponad 140 osób, w tym uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz jedni z najpopularniejszych polskich wokalistów. Rozmachem i bogactwem kompozycji zachwyci zapewne także album „Pieśni Współczesne. Tom II”, którego premiera została zaplanowana na wrzesień 2024.

 

Leave a Reply