Shakin’ Dudi z nową wersją utworu “Zastanów się co robisz”

W 2024 roku, Shakin’ Dudi świętuje jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W ramach świętowania jubileuszu, artysta przygotował kilka niespodzianek.  Jedną z nich jest nagrany na nowo przebój “Zastanów się co robisz”.

fot. Ł. Rak

Zastanów się co robisz” to tytuł jednego z największych przebojów Shakin’ Dudi.  W 2024 roku artysta świętuje jubileusz 40-lecia.  Na potrzeby jubileuszowego wydawnictwa, które ukaże się 5 października podczas festiwalu Rawa Blues, na nowo nagrano sześć utworów z debiutanckiej Złotej Płyty. Na płycie znajdą się również dwie premierowe kompozycje. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był utwór „Terminator”, który ukazał się 1 marca.

W nagraniach uczestniczyli: Irek Dudek (wokal, harmonijka ustna), Darek Dusza (gitara), Tomasz Pala (fortepian), Łukasz Sosna (saksofon), Bartek Stuchlik (kontrabas) oraz Damian Drzymała (perkusja).  Przypomnijmy, że autorem słów do przeboju „Zastanów się co robisz” jest Dariusz Dusza. Muzykę skomponował Irek Dudek.

Shakin’Dudi to artystyczny pseudonim Ireneusza Dudka, propagatora bluesa w Polsce, twórcy i dyrektora festiwalu Rawa Blues. Irek Dudek – bluesman po trzydziestce, Darek Dusza – lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze muzycy jazzowi… Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem… Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Ou sza la la”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za 10 trzynasta” i oczywiście „Oh Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki.
Shakin’ Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta – o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule – pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. Nawet „Za 10 trzynasta” – po lekkiej kosmetyce godziny w tytule – znów jest na czasie po tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicje.

 

Shakin’ Dudi powraca! Nowy singiel “Terminator” już dostępny

Leave a Reply