Shakin’ Dudi powraca! Nowy singiel “Terminator” już dostępny

1 marca 2024 swoją premierę miał najnowszy singiel legendarnego Shakin’ Dudiego. W 2024 roku artysta świętuje jubileusz 40-lecia.

„Terminator” zapowiada jubileuszowy album, który ukaże się jesienią. Na płycie znajdzie się osiem utworów: dwa premierowe oraz sześć największych przebojów nagranych na nowo. W nagraniach uczestniczyli: Irek Dudek (wokal, harmonijka ustna), Darek Dusza (gitara), Tomasz Pala (fortepian), Łukasz Sosna (saksofon), Bartek Stuchlik (kontrabas) oraz Damian Drzymała (perkusja). Sesje odbyły się w styczniu bieżącego roku w studiu Radia Katowice.

fot. materiały prasowe

Irek Dudek mówi: Pod koniec ubiegłego roku ukazał się nowy album The Rolling Stones. Podczas jednej z rozmów padło pytanie, dlaczego Shakin’ Dudi nie nagra czegoś nowego. Pomyślałem, czemu nie. Zadzwoniłem do Darka Duszy i umówiłem się z nim na spotkanie. Wtedy zrodził się pomysł nagrania nowego utworu, który wpisałby się w obchodzi naszego 40-lecia.  Darek podesłał mi gotowy tekst do „Terminatora” do którego stworzyłem muzykę.  Zaprosiłem go również do wspólnego świętowania jubileuszu. Początkowo miała powstać tylko jedna piosenka. Później, planowaliśmy nagranie dwóch piosenek, które mogłyby ukazać się na tradycyjnym winylowym singlu. Ostatecznie, postanowiliśmy nagrać jubileuszową płytę, na której znajdą się dwa premierowe utwory oraz sześć przebojów ze „Złotej Płyty”.  Zależało nam na uzyskaniu brzmienia zbliżonego do tego, które fani znają ze „Złotej Płyty”, które jednocześnie będzie świeże.  Po kilku próbach, weszliśmy do studia i podobnie jak w latach 80., nagraliśmy cały materiał „na setkę”.  Mam nadzieję, że efekt końcowy zadowoli zarówno naszych dotychczasowych fanów, ale również zachęci młodych miłośników muzyki do poznania Shakin’ Dudi. Kulminacją obchodów 40-lecia będzie specjalny koncert podczas festiwalu Rawa Blues, który odbędzie się 5 października w katowickim Spodku oraz premiera płyty ,zarówno w postaci fizycznej jak i cyfrowej.

„Wiele osób pytało mnie również o dostępność naszych starych utworów w sklepach z muzyką cyfrową.  Niestety, w latach 80., w których te utwory powstawały, kwestie związane z prawami wydawniczymi zostały zaniedbane. Uporządkowanie tych wszystkich spraw nie jest proste, ale z czasem postaramy się, by większość katalogu Shakin’ Dudi trafiła do sieci – dodaje Irek.

Muzykę do utworu „Terminator” skomponował Irek Dudek. Słowa napisał Darek Dusza. Do utworu powstał teledysk.

Autor tekstu, Darek Dusza mówi: „Tekst „Terminatora” (jeszcze bez refrenu) napisałem w lutym 2023. Zajęło mi to jakieś dziesięć minut. Potem wstawiłem na fejsa. Bardzo się podobał. Zgłosiła się nawet znajoma wokalistka Karolina Kidoń, która go chciała nagrać. Ale nic z tego nie wyszło…

Wróciłem do niego, gdy po wizycie Irka zgodziłem się uczestniczyć w obchodach czterdziestolecia Shakin` Dudi. Akademie, rocznice, medale i capstrzyki to nie moje klimaty, ale … Zawsze lubiłem pisać teksty Dudkowi i zawsze super grało się z nim na scenie. Coś tam wspólnie zrobiliśmy: kilkadziesiąt piosenek, kilka płyt, mnóstwo koncertów. To dlaczego nie?

Irek wysłał mi dwa numery, do których napisałem słowa. Z kolei ja dałem mu tekst „Terminatora” (już z refrenem), on w dziesięć minut napisał muzykę. I to cała historia. A zamiast melanżu na czterdziechę weszliśmy do studia i nagraliśmy osiem numerów, w tym tę piosenkę. Taką celebrację lubię – komentuje Darek.

 

Leave a Reply