Wyjątkowy projekt WE World Orchestry Grzecha Piotrowskiego!

Projekt „WE” to nowa odsłona World Orchestry Grzecha Piotrowskiego, której premiera odbędzie się podczas “Festiwalu Łódź Wielu Kultur” już 4 października w Klubie Wytwórnia.

fot. Szymon Szcześniak

WORLD ORCHESTRA Grzecha Piotrowskiego wymyka się z ram i standardów. To muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii. Jej muzyka jest opisywana przez krytyków i słuchaczy jako język duszy, który podświadomie wszyscy znamy, którego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, wyznawanej religii, kontynentu czy majętności. Jest to podróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego, a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna. WO to zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym uniwersalnym językiem świata.

Projekt „WE” to nowa odsłona World Orchestry Grzecha Piotrowskiego. Będzie to głos artystów i artystek z całego świata, niosący przesłanie pokoju ponad podziałami a jego premiera odbędzie się podczas “Festiwalu Łódź Wielu Kultur” już 4 października w Klubie Wytwórnia. Kolejna wykonanie tego dzieła będzie miało miejsce 17 grudnia 2024 r we Wrocławiu w NFM Narodowym Forum Muzycznym. Na scenie zobaczymy muzyków reprezentujących wiele kultur, także z regionów dotkniętych konfliktami i działaniami wojennymi. To będzie wyjątkowe spotkanie, które zbuduje mosty między ludźmi i kulturami!

World Orchestra to projekt muzyczny, który łączy w sobie muzykę świata, jazz, folklor i muzykę filmową. Orkiestra, której pomysłodawcą jest Grzech Piotrowski, składa się z kilkudziesięciu osób z różnych zakątków globu, często wirtuozów nietypowych instrumentów.

Grzech Piotrowski o projekcie World Orchestra „WE”:

Ostatnie lata na świecie to czas niepokoju, konfliktów, wojen i totalnej dezinformacji. Jednocześnie to okres wzrostu świadomości wielu obywateli świata i czas podejmowania przełomowych życiowych decyzji.To w końcu możliwość poruszenia na większa skalę tematów ważniejszych niż interes jednostki. Dzięki rozwojowi AI człowiek wykroczy daleko poza istniejące ograniczenia i zanurkuje głęboko w przestrzeniach cyber fantazji. „Matrix” i „Terminator” czy „Black Mirror” przestają być beletrystyką, stają się potencjalną wizją niedalekiej przyszłości.

Równolegle obserwujemy koniec kultury użytkowej jaką znaliśmy, którą prawdopodobnie zastąpi sztuczna inteligencja za sprawą czat botów i aplikacji (tworzących muzykę i filmy) korzystających z istniejących zasobów ludzkiej twórczości.

Budzi to wiele niepokojów i kontrowersji w środowiskach sztuki. Świat finansjery i korporacji nie bacząc na opinię ludzi stworzył i wprowadził do użytku cyfrowe „ja”, samo-uczące się szybciej niż cała ludzkość. Stajemy na krawędzi zarówno w tematach egzystencjalnych jak i moralnych.

W światowych mediach króluje narracja nienawiści. Osobiście trudno mi uwierzyć że blisko osiem miliardów ludzi na świecie pała do siebie nienawiścią i chce wojny.

Projekt „WE” jest silnym głosem artystów z całego globu, przesłaniem pokoju. Banalne? Tak.Ale kto normalny nie chce dla rodziny i przyjaciół pokoju, zdrowia i szczęścia? Każdy człowiek tworzy wokół siebie krąg ludzi.Te kręgi tworzą całą globalną wioskę. Społeczność ziemian, współodpowiedzialnych za przyszłość planety.I to właśnie odpowiedzialność powinna być esencja naszego życia. Ja, My, Wy, Oni.

Finalnie wszyscy jesteśmy w stanie poprawić nasze funkcjonowanie na planecie w zgodzie z przyrodą. Zrozumienie tego faktu jest podstawą do budowy nowego społeczeństwa nie bazującego na drenowaniu Ziemi, ludzi i jej zasobów.Każda osoba, którą znamy i ich znajomi nie będą żyli za sto lat. Wszystko w co inwestowali, domy, samochody, wszelkie rzeczy na które ciężko pracowali zużywając cenne życie w zamian za doczesne dobra przeminie, zniknie lub będzie w posiadaniu ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili.Jak mawiał Jose „Pepe” Mujica „żyjemy w pędzie, zużywamy cenny czas, aby zarabiać pieniądze na masę niepotrzebnych rzeczy, tracimy przez to zdrowie, potem wydajemy pieniądze aby je odzyskać”.Ten fakt rodzi podstawowe pytanie:po co zatem pracować i co jest sensem życia. To pytanie dręczy mnie od dziecka.A może doszliśmy do momentu weryfikacji znaczenia dotychczasowych ziemskich dóbr i z góry narzucanych celów.Od pokoleń wmawia się ludziom, że są nimi status społeczny, dobra materialne i polityczno-religijne cele, idee.Mówiąc o tych ostatnich, nie widać aby zdawały egzamin, bo jak inaczej wytłumaczyć rosnącą falę wojen, konfliktów i okrucieństwa.

WE” jest o nas, nowych ludziach myślących samodzielnie. Spokojnych, refleksyjnych, czujących i widzących dalej niż możliwe dobra doczesne.Niewątpliwie większość zanurkuje głęboko w wirtualnym świecie nieskończonych możliwości. Ale czy zawsze w historii ludzkości większość miała racje ? Teraz najważniejsza jest refleksja nad sobą, światem i działanie.

WE” – głos artystów, wrażliwych, odpowiedzialnych, ponad podziałami.

World Orchestra zaprasza na „WE”.Koncerty poprzedzi nagranie studyjne albumu zrealizowane na całym globie.W ramach „WE” chcemy zorganizować 100 koncertów na pięciu kontynentach pod muzycznym „parasolem” World Orchestry.Ich format będzie dostosowany do lokalnych możliwości.Pod koniec roku pokażemy statystyki : ilu artystów wzięło udział, ilu było odbiorców live i online.

 *****

„WE” to jedność, każdy z nas jest częścią tej jedności, każdy z nas tworzy „WE”.

„WE” to artystyczna misja z mocnym przekazem wsparcia dla ludzi szukający prawdy i sensu w tym, co dzieje się teraz na globie.

„WE” to wynikająca z potrzeby serca inicjatywa Grzecha Piotrowskiego, niepokornego artysty, dojrzałego w swej kreacji, który nie boi się kroczyć wyznaczoną przez jego dusze ścieżką.

„WE” to silny głos artystów z całego globu, z przesłaniem pokoju, bo każdy chce dla rodziny, przyjaciół pokoju, zdrowia i szczęścia, każdy człowiek bez wyjątku.

„WE”, czyli my tworzymy całą globalną wioskę. Społeczność ziemian, współodpowiedzialnych za przyszłość planety.

I to właśnie odpowiedzialność powinna być esencja naszego życia. Ja, My, Wy, Oni. Finalnie wszyscy jesteśmy w stanie poprawić nasze funkcjonowanie na planecie w zgodzie z przyrodą. Zrozumienie tego faktu jest podstawą do budowy nowego społeczeństwa.

„WE” jest o nas, nowych ludziach myślących samodzielnie. Spokojnych, refleksyjnych, czujących i widzących dalej niż możliwe dobra doczesne.

„WE” to wibracja a wibracja to też muzyka, płynąca z każdej części globu, z każdej kultury, z każdego serca. Takich artystów, którzy grają z serca zobaczycie na scenie. Oni poprzez swoją muzyką potrafią dotykać duszy.

SOLIŚCI:

Ruth Wilhelmine – Voc – Norway

Bendik Hofseth – Sax/Voc – Norway

Terje Isungset – Perc – Norway

Roby Lakatos – Viol – Hungary

Joachim Mencel – Lira (Fv) – Pl

Makeda Purple – Voc – Germany

Aniel Someilian – Bass/Voc – Brasil

Vladiswar Nadishana – Multi – Syberia/Berlin

Anan Makhoul – Oud – Palestyna

Voix De Vent – Voc/Frame – Morocco

Arad Emamgholi – Daf – Kurdystan

Peter Somos – Drums – Hungary

Ghostman – Voc – Pl

Shachar Elnatan – Guit – Israel

Atom String Quartet – Pl

Sara Malinowska – Viol – Pl

 Stanisław Słowiński – Viol – Pl

 Alchemik Orchestra

 Piotr Matusik – Piano – Pl

 Abdulwahab Al Katan – Viol – Kuwait

 Jan Wierzbicki – Bas – Pol

Lukas Oraviec Tp – Slovakia

Ondrej Stevracek Ts – Czech

Nikola Bankov As – Swiss/Slo

Marek Kotaca As – Czech

Ignacy Wendt Tr – Pl

Tamara Behler

Natalia Muianga

Ada Kiepura

Victoria Zazhirko

Natalia Świerczyńska

Martin Fitch

fot. M. Turowski

Leave a Reply