Kasia Kokoryn z wyjątkowym utworem “Ja kocham Śląsk mój” [RECENZJA]

Ja kocham Śląsk mój” to muzyczna wizytówka Górnego Śląska, którą zaprezentowała Kasia Kokoryn. Do utworu powstał teledysk ukazujący uroki Śląska.

Jak napisać utwór, w niebanalny sposób odnoszący się do miejsca skąd pochodzimy? Na to pytanie odpowiedź zna Kasia Kokoryn, która przygotowała piosenkę, pokazującą uroki Śląska, czyli miejsca dla niej niezwykle ważnego, bo jak nietrudno się domyślić, właśnie stąd pochodzi wokalistka. Dlatego singiel “Ja kocham Śląsk mój” oddaje nam w uroczy sposób, to co dla artystki ma ogromną wartość, stąd przekaz jest dosyć bezpośredni – opowieść została rozpisana w niezawoalowany sposób. Słowa mają jednak poetycki sznyt, co sprawia, że nie rażą czymś trywialnym (tekst jest autorstwa znanego śląskiego twórcy, prywatnie ojca Kasi – Mariana Makuli).

Od strony muzycznej także dostaliśmy jasno prezentujące się elementy, które kształtują tę kompozycję. Niewiele tu komercyjnego blichtru, za to dźwięki idealnie współgrają z przekazem. Tutaj wszystko się ze sobą mocno zazębia. Linia melodyczna została oparta na pianinie Marcina Krajewskiego, choć w niektórych momentach w tle pojawiają się skrzypce Jana Gałacha (to prawdziwy wirtuoz gry na tym instrumencie). Dzięki temu numer ma dosyć kameralny klimat, a wspomniane skrzypce nadają bardziej wytrawnego charakteru całości.

Stonowany nastrój nie powoduje jednak znużenia. A to dzięki wyjątkowej barwie głosu, która ożywia całą strukturę muzyczną. Właściwie artystka maluje wokalnie zawodowo nakreśloną piosenkę, mogącą przyciągać uwagę nie tylko słuchaczy związanych ze Śląskiem. Właściwie to piękna wizytówka, która powinna zachęcić innych do odwiedzenia tej części Polski. Dlatego trzeba podkreślić, że propozycja Kasi spełnia kilka założeń. Przede wszystkim jest to piosenka, a więc wymiar rozrywkowy został w pełni zrealizowany. Do tego dochodzi lekki sentyment, który łączy się z przywiązaniem do rodzinnego miejsca, w tym przypadku Śląska. Jest w tym również refleksyjny ton, wykraczający poza przyjętą formułę, bo przecież każdy z nas ma miejsce na ziemi, które kocha.

Podsumowując, to bardzo ciekawa propozycja, którą można odbierać bezpośrednio lub w bardziej uniwersalny sposób. Do tego utwór “Ja kocham Śląsk mój” został świetnie zaśpiewany i zinterpretowany, przez co mamy pewność, że jest on pełną wypowiedzią artystyczną, także jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt kompetencji.

Piosenka “o pięknie Ślązaków, o zieleni, o nowoczesności”… czasem warto podkreślić swój lokalny patriotyzm, bo przecież on tworzy naszą prawdziwą tożsamość.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

“To historia o Śląsku, widzianym moim oczyma i nakreślona wyjątkowymi słowami mojego taty – znanego na Śląsku Mariana Makuli. O pięknie Ślązaków, o zieleni, o nowoczesności.” – Kasia Kokoryn

Wyjątkowy tekst autorstwa znanego śląskiego twórcy – Mariana Makuli jest według autorki jego najpiękniejszym wierszem: “Zależało mi, aby tę szczerą i wzruszającą poezję podkreślić poetycką muzyką”. Do współpracy wokalistka zaprosiła znakomitego młodego pianistę – Marcina Krajewskiego, a także wybitnego, znanego szczególnie w świecie bluesa, wirtuoza skrzypiec – Jana Gałacha, który obecnie jest w trasie koncertowej z Maćkiem Balcarem.

Prapremierę radiową utwór miał w grudniu 2023 na antenie Radia Katowice. Oficjalna premiera odbyła się 29 lutego 2024 na wszystkich platformach streamingowych oraz kanale YouTube artystki. Wokalistkę wspiera Teatr GórnosląskiStowarzyszenie Wykonawców i Artystów Górnego Śląska, a opiekę techniczną sprawuje dom produkcyjny Capital Music Production House.

*****

Kasia Kokoryn – z zawodu socjolog, na co dzień nagradzana globalna liderka w dziedzinie rozwoju talentów w organizacji. Z pasji wokalistka, ze sceną związana od dziecka. Jej wyjątkowa barwa głosu określona została przez Katarzynę Gaertner jako “bardzo rzadka”. Autorka tekstów i muzyki, opowiadająca historie dźwiękiem, bo to właśnie tekst i historia stanowią istotny element jej kompozycji. W jej piosence autorskiej słychać wpływy musicalowe oraz brzmienie stylizowane na niezależną muzykę rozrywkową. Publiczności znana ze wzruszającej i ciepłej piosenki „MAMA” wydanej w maju 2023.

Na stałe związana z chórem rozrywkowym VOICE IMPACT i studiem wokalnym Voice Impact Studio. Debiutowała jako Klara na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej w musicalu „Pomsta” u boku znakomitych aktorów scen śląskich. Często występowała w koncertach Teatru Górnośląskiego. Obecnie pracuje nad pierwszym solowym albumem.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Teatrgornoslaski

https://www.capitalmusic.pl/

 

Leave a Reply