Paulina Mazepa z pierwszym singlem. Posłuchaj utworu “Boję się” [RECENZJA]

“Boję się” to pierwszy singiel zapowiadający debiutancką płytę Pauliny Mazepy. Do jakże intrygującego utworu powstał teledysk.

Subtelnie, choć z wyraźnie ukształtowanym przekazem – tak w skrócie można określić debiutancki singiel niezwykle interesującej wokalistki. “Boję się” staje się ważnym elementem w życiu artystycznym Pauliny Mazepy, bo w pewien sposób pokazuje nam kierunek, który zdecydowała się obrać twórczyni. Przy tej okazji należy podkreślić, że tekst, muzyka oraz produkcja muzyczna leżą po jej stronie, co wyraźniej określa, jakimi środkami wyrazu zamierza posługiwać się wykonawczyni. Ten utwór to wysublimowana opowieść oparta głównie na oszczędnym brzmieniu instrumentów klawiszowych, gdzie słowo zyskuje na swojej mocy i autentyczności.

fot. Maja Hutnik

To takie udane połączenie piosenki autorskiej z poetyką tekstu, ale też angażującą uwagę słuchacza interpretacją. Jak czytamy w materiałach prasowych: “to nie jest piosenka o smutku, ale o niepokoju, lęku, zamęcie, wątpliwościach, bezradności”. I faktycznie, to nie smutek staje się ważnym akcentem, a poetycka lekkość wysmakowanego dźwięku i słowa prowadzi ten utwór.

Dostaliśmy więc finezyjnie zaprezentowaną melodię, gdzie harmonie układają się w mało oczywistą formę piosenkową. To duży atut przemawiający za artystycznym wydźwiękiem całości, który staje się w takiej przestrzeni maleńkim muzycznym dziełem sztuki. W tym przypadku sprawdziła się zasada, że czasem mniej znaczy więcej. Dodatkowym elementem spajającym propozycję Pauliny jest jej charakterystyczny wokal, który w sposób zupełnie naturalny otacza strukturę kompozycji. Utwór staje się więc integralną częścią, przemawiającą na korzyść samej artystki. Także teledysk układa się idealnie do zawartości muzycznej piosenki (klip zrealizował oraz wyreżyserował Bartłomiej Szura, a zdjęcia odbyły się w Studio Nurt na warszawskiej Pradze).

Boję się” to frapujący początek muzyczny debiutującej wokalistki – Pauliny Mazepy. Jej wrażliwość podana w tak prawdziwym przekazie musi znaleźć zainteresowanie, bo tylko prawdą wygrywa się w takim obszarze artystycznym. Czekamy więc na kolejne odsłony jej twórczości, które doprowadzić mają nas do całego albumu.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

„Boję się” jest o tych wszystkich momentach, kiedy rzeczywistość zaczyna wydawać się zakrzywiona, nieswoja. O wewnętrznym dyskomforcie, który sprawia, że postrzeganie jest jakby spowite mgłą. Kiedy przestajesz sobie ufać. O tym, że chcesz, ale nie możesz. To nie jest piosenka o smutku, ale o niepokoju, lęku, zamęcie, wątpliwościach, bezradności. Może też o złości, którą owa bezradność powoduje. O sytuacjach, kiedy w naszym środku następuje jakieś pęknięcie, tak absorbujące, że nie można być ponad. Które samo przychodzi i odchodzi. Może też tak masz.

Boję się” jest pierwszym singlem promującym debiutancką płytę Pauliny, autorki muzyki oraz tekstów do wszystkich utworów, które się na niej znajdują. Klip wideo do „Boję się” zrealizował oraz wyreżyserował Bartłomiej Szura, a zdjęcia odbyły się w Studio Nurt na warszawskiej Pradze we wrześniu 2023 roku. Wszystkie etapy związane z procesem powstawania utworów oraz klipu wideo to efekt niezależnej pracy autorki oraz grona zaproszonych osób, dzięki czemu całość pozostaje w zgodzie z artystycznym zamysłem. Premiera albumu planowana jest wiosną 2024 roku.

*****

Paulina Mazepa – wokalistka, autorka muzyki i tekstów, producentka, pedagog wokalny. Tworzy muzykę zarówno do tekstów już istniejących, jak i swoich. Autorka muzycznych projektów z tekstami poetów takich jak Halina Poświatowska, Zygmunt Rumel, Krystyna Angielska, Jacek Hadam. Od wczesnych lat zaangażowana w lokalne, rodzinne, podkarpackie muzykowanie, co w naturalny sposób zdeterminowało zawodowy oraz życiowy kierunek. Wrażliwa, poszukująca autentyczności zarówno w życiu jak i w muzyce. Po wieloletnich poszukiwaniach, w 2023 roku ukończyła pracę nad autorskim repertuarem na debiutancką płytę, którą zdecydowała się nagrać oraz wyprodukować sama. Są to osobiste historie wyrażone w formie piosenek. Kocha śpiewać, grać oraz tworzyć.

Paulina jest absolwentką wokalistyki jazzowej w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, UMCS w Lublinie oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest również absolwentką klasy fortepianu PSM I stopnia w Lubaczowie, skąd pochodzi. Laureatka konkursów,  m. in. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Festiwalu „Piosenkarnia” w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów” w Warszawie. Współpracowała z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej oraz rozrywkowej.

 

Leave a Reply