Iwona Cichoń prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Uwolnić się” [RECENZJA]

Po dobrze przyjętym utworze “Spełnione marzenia”, Iwona Cichoń zaprezentowała kolejny singiel. Do utworu “Uwolnić się” powstał teledysk.

Iwona Cichoń z powodzeniem łączy lekką muzykę rozrywkową z brzmieniem skrzypiec, które wyciągają jej kolejną propozycję na wyższy poziom artystyczny (tutaj skrzypce tworzą intro). Tym razem dostaliśmy więc nieskomplikowany utwór zatytułowany “Uwolniłam się“, ale delikatna egzotyka dodanych dźwięków sprawia, że nie staje się on zbyt oczywisty. Początkowa część kompozycji jest spokojniejsza, by za chwilę piosenka mogła eksplodować czymś bardziej energetycznym, wręcz przebojowym (wyraźnie zaznaczone refreny).

fot. materiały prasowe

Sam klimat wydaje się nie do końca współczesny, raczej znajdziemy w tym nawiązania do klasycznej muzyki popowej sprzed wielu lat. W tym przypadku należy jednak docenić produkcję (produkcja, aranżacja – Bartosz Bocheński), która nie sprawia wrażenia, jakbyśmy mieli do czynienia z czymś archaicznym. Jest w tym świeżość i dobrze określona dynamika. Do tego dochodzi jasny wokal artystki, wręcz rozświetlający brzmienie jej nowego singla. Właściwie ukształtowanie melodyjne idealnie pasuje do głosu i estetyki, którą wokalistka reprezentuje.

Nie należy oczekiwać po utworze “Uwolnić się” niesamowitych wrażeń artystycznych, ale też jego rola jest nieco inna. Tutaj muzyka ma czysty wymiar przyjemnościowy, choć w tekście ukryta jest nie do końca wesoła historia (“Moja dusza i ciało nie mogą tego znieść / Twoje słowa już straciły sens / Aż trudno jest wymazać wszystkie sztuczki twe / Co sprawiły, że kochałam Cię”).

Ten singiel w pewnym sensie definiuje poczynania muzyczne Iwony Cichoń, która dosyć czytelnie zaznaczyła swoją obecność poprzez numer, wyraźnie rezonujący z jej wrażliwością. Ta propozycja jest jakaś, nie rozpływa się więc w beznamiętnym, wyblakłym kolorycie, który nie przynosi żadnych wrażeń. W tym przypadku liczy się pomysł, choć warto było jeszcze mocniej zaznaczyć obecność skrzypiec, które przecież dopełniają istotę dokonań artystki.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Uwolnić się” to kolejny autorski singiel i klip Iwony Cichoń. Tekst i melodia jest dziełem samej wokalistki. Klip został zrealizowany w miejscowości Limanowa oraz Przyszowa.

Iwona Cichoń pochodzi z malowniczej, górskiej miejscowości – Limanowa. Tekst i melodia jest dziełem samej wokalistki a tradycyjnego charakteru w utworze dodały solówki na skrzypcach, które są jej wizytówką.

*****

Muzyka, tekst: Iwona Cichoń

Muzyka, produkcja, aranżacja: Bartosz Bocheński

Wideo: Paweł Worwa

 

Leave a Reply