Projekt muzyczno-poetycki “Zdumień dźwięk”. Piosenki o Wisławie Szymborskiej [RECENZJA]

“ZDUMIEŃ DŹWIĘK – piosenki o Wisławie Szymborskiej” to specjalny projekt muzyczno-poetycki obejmujący dwie piosenki o Wisławie Szymborskiej.

Z inspiracji poezją wybitnej poetki – Wisławy Szymborskiej mogą powstawać projekty nietuzinkowe, zaskakujące, wielowymiarowe, bo też artystka była jedyna w swoim rodzaju, co potwierdza nie tylko wyróżnienie jej literacką nagrodą Nobla w 1996 roku. Do takich wydarzeń należy zaliczyć nagranie dwóch utworów, które wpisują się w tematykę związaną z twórczością poetki. To pokazuje, że jej dokonania, ale też fascynujący życiorys może być początkiem do stworzenia czegoś zupełnie innego, wejścia do innej rzeki artystycznej, niosącej pewne myśli Szymborskiej, której wiersze opierały się na powściągliwości w używaniu słów.

I taka też jest muzyka, która powstała do tego projektu – oszczędna, aranżacyjnie prosta, skupiająca uwagę na słowie. Pomysłodawczynią tego wydarzenia jest Joanna Wańdoch. Natomiast współkompozytorem utworów został producent muzyczny Mateusz Hrynkiewicz (fortepian, aranżacja, produkcja).

Dwie piosenki, które powstały w ramach całego przedsięwzięcia to – “Bez intencji” w wykonaniu Oliwii Bąk i “Noblistka” w interpretacji Natalii Szatkowskiej. Wykonanie tych propozycji przez młode wokalistki należy traktować jako próbę skierowania uwagi na poezję noblistki do młodszej części odbiorców, dla których być może będzie to pierwsze spotkanie z tak wybitną postacią, jaką była Szymborska. Przy tym warto podkreślić unikalność koncepcji, wiążącej się z refleksją na temat tej ponadczasowej poetyki. To, że nie dostaliśmy odśpiewanych wierszy poetki, a teksty do niej się odwołujące, potwierdza oryginalny wydźwięk całości.

Dzięki powściągliwości muzycznej, słowo mogło pełniej wybrzmieć w takiej przestrzeni, bo też owo “słowo” było siłą wyrazu artystycznego u Szymborskiej, a więc w tym przypadku ma to swoje istotne uzasadnienie. Stąd trafne wzmocnienie przekazu oraz głębia treści kryjąca się za tymi utworami. Przy tym można mieć wrażenie, że subtelna muzyka w pewien sposób nawiązuje do stylu tak znamiennej poetyki. Lekko niewspółczesna forma kompozycyjna pogłębia esencję obu propozycji, a warto też docenić fakt, że udało się zachować płynność melodyczną, która w trafnych i dojrzałych interpretacjach młodych wokalistek dodaje szlachetnego wymiaru temu wydarzeniu.

Projekt muzyczno-poetycki “ZDUMIEŃ DŹWIĘK – piosenki o Wisławie Szymborskiej” należy traktować jako coś zupełnie odrębnego, co w żaden sposób nie ma wpisywać się we współczesną szablonowość muzyczną. Ma za to poruszać wyodrębnioną, niezwykle oryginalną retoryką artystyczną, co w tym przypadku całkowicie się udało. Warto poświęcić czas na odrobinę refleksji, do których te dwa utwory skłaniają. Słowa uznania należą się więc za pomysł, realizację i interpretację, bez której te piosenki nie miałyby tak silnego odziaływania na wyobraźnię słuchacza. To taka podróż do innego miejsca, gdzie emocje dają nam możliwość doświadczania czegoś niezwykle głębokiego.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Projekt został objęty patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Teksty piosenek, zaśpiewanych dziewczęcymi głosami przez Natalię Szatkowską i Oliwię Bąk opowiadają o tym, jak wrażliwą i niezwykłą postacią była Wisława Szymborska. Wnikliwie, empatycznie i często z dziecięcą ciekawością obserwowała świat, stawiając pytania o naszą uważność na najmniejsze przejawy życia, o naszą perspektywę względem zdarzeń i zjawisk, które nas otaczają i o nasze trudne wybory.

Pytaniami ukrytymi w wierszach Wisława Szymborska nieustannie inspiruje nas, odbiorców, do osobistych refleksji nad niezwykłością naszego istnienia we wszechświecie, utkanego w równym stopniu z emocji i biologii, gdzie każdy z nas jest osobną i niepowtarzalną kompozycją wrażliwości, smutku i szczęścia…

Utwory powstały w Krakowie, w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin Poetki i są pełnym szacunku wspomnieniem o tej wybitnej Polce, krakowiance, skromnej i zadumanej nad zagadką naszego istnienia, głębią ludzkich motywacji i niezwykłością zjawisk natury.

[materiały prasowe]

 

Leave a Reply