Inspiracje jazzem w różnych odsłonach. Zofia Esden z albumem “Accidental Sampling”

“Accidental Sampling” to trzecia, tym razem solowa płyta Zofii Esden.

Po długiej macierzyńskiej przerwie Zofia Esden powraca z nowym materiałem będącym zapisem jej inspiracji jazzem w różnych jego odsłonach. Na płycie znajdziemy standardy jazzowe w zupełnie nowych wersjach, inspirowanych głównie muzyką improwizowaną, ale też innymi gatunkami muzycznymi. Znalazły się na niej również autorskie utwory oparte na improwizacji lub z niej wychodzące.

Zofia Esden eksploruje teraz głównie możliwości wolnej improwizacji realizowanej w ramach zadanej formy. Wykorzystuje w tym celu możliwości głosu, ale również samplowania przestrzeni dźwiękowej otaczającego nas świata oraz tradycji muzycznej zarówno polskiej jak i kolebki jazzu – południa Stanów Zjednoczonych.

fot. Michał Ignar

Na płycie “Accidental Sampling“, która ukazała się w sierpniu 2023 zagrali goście: Jacek Mazurkiewicz (kontrabas), Karolina Piatkowska- Nowicka (skrzypce), Tomasz Gadecki (saksofon), Bogumił Grala Gotlieb i Michał Fajgier (fortepian), Ola Rzepka (fortepian preparowany), Łukasz Marciniak (gitara elektryczna). Wspólna improwizacja z nimi była prawdziwą ucztą dla autorki i będzie zapewne również niezwykle przyjemna podróżą dla słuchaczy.

Zofia Esden znajduje źródła inspiracji w otaczającej ją przestrzeni dźwiękowej. Lubi eksperymentować głosem, dlatego też najlepiej odnajduje się w obszarach free jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej. Fascynuje ją wykorzystywanie głosu ludzkiego jako instrumentu, który może spełniać różne funkcje.

Wraz z Marcinem Dymiterem aka. Emiterem tworzyła zespół voice_electronic duo. Owocem tej współpracy były dwie płyty “VED” (2008) i “SON” (2010). Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami m.in. Mordy, Ludhausa, Gerard Maimone.

 

fot. okładka płyty

Jedna odpowiedź do “Inspiracje jazzem w różnych odsłonach. Zofia Esden z albumem “Accidental Sampling””

Leave a Reply