Stylowa elektronika. Duet ŻAL prezentuje nowy singiel “Mgła” [RECENZJA]

10 sierpnia premierę miał nowy utwór “Mgła” duetu ŻAL. To drugi, po piosence „Wakacje”, singiel zapowiadającym nowy album zespołu. Gościnie w tej propozycji usłyszymy Alicję Boratyn i Mariannę Linde.

Duet Żal powrócił po dłuższej przerwie i to ze zdwojoną siłą, bo w sieci są już dostępne ich dwa nowe utwory – “Wakacje” i “Mgła“. Oba wyraźnie mieszczą się w specyfice zespołu, ale to ten drugi mocniej określa ich aktualne poczynania. Właściwie grupa jest wierna sobie, bo panowie mają wypracowany styl, co właśnie definiuje obecny singiel. Wciąż lata 80. są im bliskie, a właściwie klimat wyciągnięty z tamtych czasów, podkreślony brzmieniem niebanalnej elektroniki. A nad tym wszystkim unosi się delikatna mgiełka nostalgii.

fot. materiały prasowe

Synty stanowią fundament tej kompozycji, jednak pomimo prostych zabiegów udało im się stworzyć klimatyczny, wręcz mocno charakterystyczny w swojej specyfice numer. Lekki nastrój oraz pojedynczo połyskujące dźwięki skupiają się w jedną całość, tworząc coś na kształt piosenkowej fabuły. W końcu to utwór, który da się zanucić, a dzięki klasycznie podanemu rytmowi, można nawet zauważyć tlącą się przebojowość. Słychać w tym echa dokonań Kapitana Nemo (twórca i kompozytor nagrywający głównie w latach 80.) i to nie tylko w warstwie muzycznej, ale także wokalnej, co należy uznać za komplement, bo świadczy to o stylowości nowego kawałka. Dopełnieniem są dograne chórki dwóch artystek (Alicja Boratyn i Marianna Linde), dodające faktycznej jakości tej jakże udanej, przyjemnie płynącej propozycji. Do tego dochodzi motyw gitarowy, który ubarwia całość, choć nie jest on w jakiś usilny sposób wyeksponowany.

Zresztą, co tu dużo mówić, w tym przypadku nic nie zostało podane na siłę, a więc nie wyczujemy siłowania się z materią, co zdecydowanie przemawia za utworem “Mgły“, zapowiadającym nowy album duetu. Warto odnotować ten powrót po kilku latach przerwy, bo Żal, to nie tylko projekt, ale zjawisko, które wykracza poza oczywiste skojarzenia artystyczne. I to wciąż jest ich ogromnym atutem.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenka jest o spacerze we mgle. Mgła jest gęsta i przytulna. Kusi, żeby w nią wskoczyć obiecując przygodę.

Muzyka nawiązuje do tripowych, trochę bajkowych piosenek z lat 80-tych. Można w niej usłyszeć “Neverending Story” i “Podróże Pana Kleksa”. W utworze gościnnie pojawią się Alicja Boratyn i Marianna Linde, ubarwiając całość swoimi pełnymi kolorytu wokalami.

Nowy album duetu ŻAL ukaże się 22 września.

*****

ŻAL – duet elektroniczno-wokalno-gitarowy. Gramy przyjemne, nostalgiczne piosenki. Muzyka idealna zarówno do nucenia, jak i tupania nóżką. Charakter naszej muzyki, opiera się na z syntach rodem z lat 80-tych, okraszonych cyfrowymi niuansami, lofi gitarą, oraz przetworzonymi samplami. A wszystko domknięte w formie piosenek, w których emocjonalne teksty podbijają klimat nostalgii, momentami zahaczając o abstrakcję.

Debiutancki album “Teodor” wydaliśmy we wrześniu 2017 roku. Krążek łączy w sobie muzykę taneczną z psychodelią. W lutym 2019 premierę miał singiel “Dancing Song”, który trafił między innymi do finału konkursu Firestone Headliners of Tomorrow. Z tym, materiałem zagraliśmy wiele koncertów, między innymi na Sprig Break Festival, Sofar, ŁFestiwal, OFF Camera, AlterFest i inne.

Słuchaj utworu “Mgła” w serwisie Spotify: spotify.link/D6mBTUKE6yb

 

Leave a Reply