Radek Bolewski z wyjątkowym utworem “Duch” [RECENZJA]

“Duch” (“Ulotne to co między nami”) to wyjątkowa propozycja Radka Bolewskiego, która została stworzona dla Fundacji “Duch Leona”. Do utworu powstał teledysk.

Duch” to lekka, utkana z naturalnych dźwięków kompozycja, która pokazuje, że Radek Bolewski ma wiele osobistych, głęboko osadzonych we własnej wrażliwości przemyśleń. W tym przypadku muzyka nie istnieje bez słowa, można mieć wręcz wrażenie, że jedno wpływa na drugie, a jednocześnie współistnieje jedynie na warunkach przyjętych przez artystę. Zrozumiemy to bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, z jakich pobudek powstał ten utwór. Jego idea wydaje się całkowicie czytelna, a jednocześnie na tyle ważna, by o niej mówić. Piosenka została napisana dla Fundacji “Duch Leona”, która zapewnia dom chorym i starszym psom.

fot. materiały prasowe

Idea stapia się więc z treścią, ostatecznie kształtującą bardziej uniwersalny przekaz. Właściwie tekst posiada swobodne zabarwienie poetyckie, tak wyraźnie oddające “to, co między nami”. W szerszym znaczeniu można odczytywać jego przesłanie odnoszące się po prostu do relacji międzyludzkich, co w dzisiejszych czasach – gdy na każdym kroku próbuje się nas skłócić z różnych powodów – ma dodatkowe znaczenie.

Od strony muzycznej, to bardzo malownicza propozycja, gdzie samą w sobie wartością jest melodia niezakłócona nadmierną ilością elementów. Stąd żywe brzmienie oparte na czystej, piosenkowej konstrukcji, staje się jedyną właściwą opcją, która wyzwala z tego kawałka czyste emocje. Takie balansowanie pomiędzy popową lekkością, a alternatywnie niejednoznaczną, nieco poetycką formą przyniosło zdecydowanie zadowalający efekt. Zresztą Radek Bolewski to twórca wrażliwy, niezwykle świadomy i dojrzały, co ostatecznie także ma wpływ na odbiór jego nowej propozycji. Przy okazji ten singiel stał się ciekawym otwarciem solowej działalności artysty, który zapewne wkrótce znów nas czymś zaskoczy.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Duch” to piosenka opowiadająca o wolności, relacjach między ludźmi i psami, a także relacjach międzyludzkich. Utwór został skomponowany i nagrany dla Fundacji “Duch Leona” przez Radka Bolewskiego, artystę znanego z zespołów: Bolewski & Tubis, L.Stadt czy Fonovel oraz ze współpracy z takimi artystami jak: Krystyna Prońko, Monika Kuszyńska, Elżbieta Adamiak, Zbigniew Zamachowski czy Iza Połońska. Utwór “Duch” to jednocześnie solowy debiut Radka Bolewskiego.

27 lipca 2023 roku odbyła się premiera video-klipu zrealizowanego w siedzibie fundacji na Mazurach, w którym głównymi aktorami są podopieczni fundacji – „duchowe” psy oraz ich opiekunka, przewodniczka Sylwia Najsztub.

Radosław Bolewski – perkusista, wokalista, songwriter i producent. Wspólnie z pianistą Maciejem Tubisem tworzy duet Bolewski & Tubis, łączący elementy improwizacji jazzowej i piosenki autorskiej, z którym wydał dwie płyty „Lunatyk”i „Bez końca”. Obie doskonale przyjęte przez publiczność, recenzentów i dziennikarzy muzycznych. Od roku 2021 koncertuje z projektem „Obywatel jazz” poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Współtworzył również zespoły L.Stadt i Fonovel, z którymi występował na takich festiwalach jak: SXSW Austin (USA), Culture CollideLA (USA), Toronto Music Week (Kanada), Tallin Music Week (Estonia), Popkomm Berlin (Niemcy), Coke Live Festival (PL) czy Opener Festival (PL). Jest także kompozytorem muzyki teatralnej. Prowadzi również działalność pedagogiczną jako wykładowca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w Instytucie Instrumentalistyki Jazzowej.

*****

Fundacja “Duch Leona” od 2013 roku stara się realizować pewną śmiałą utopię: zapewniać dom będącym w potrzebie psom ras dużych i olbrzymich, uznanym za agresywne lub trudne – „nieobsługiwalne” w schroniskach, ale też starszym i chorym. Często jest to działanie na zasadzie hospicjum, gdy nic więcej nie da się zrobić.

Najczęściej jednak fundacja dąży do tego, by psom zagrożonym wykluczeniem umożliwić powrót do życia w społeczeństwie. By odzyskały zdrowie, ale też wiarę w człowieka i kompetencje społeczne, by umiały zachować się kulturalnie w stosunku do innych zwierząt i spotykanych ludzi.

Aktualnie fundacja ma pod opieką kilkadziesiąt psów (głównie owczarków środkowoazjatyckich), z których większość mieszka na terenie fundacji tworząc harmonijne stado żyjące pod jednym dachem z Sylwią Najsztub (prezeską fundacji). Dużą wagę fundacja przykłada do edukacji, żeby dziesiątki tysięcy psów nie wypełniały schronisk, nie były wyrzucane, skazywane na śmierć, ale też nie cierpiały w tzw. domowym zaciszu z powodu niewiedzy opiekunów.

 

Leave a Reply