“Gdy nie ma dzieci” zespołu Kult, czyli przebój lata 1998 roku

KULT w tym roku świętuje XLI-lecie działalności. Ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki. W tym tygodniu wracamy do roku 1998, wybierając utwór, który kojarzy się z wakacjami.

fot. Adam Staśkiewicz

Początek wakacji witamy utworem „Gdy nie ma dzieci” – nie ma niczego bowiem bardziej wakacyjnego w repertuarze Kultu. To też jeden z największych przebojów zespołu. Długie tygodnie na wszelkich listach przebojów lata 1998, utwór nuciła cała Polska i do dziś jest jednym z najczęściej granych kawałków Kultu.

Prosta muzyka, oparta wyłącznie na dwóch akordach. Tekst, pod którym podpisać może się każdy rodzic, wyprawiający pociechę na wakacje. Jak wspomina Kazik w “Białej Księdze” pióra Wiesława Weissa, inspiracją był oczywiście letni wyjazd jego dzieci, wówczas nastoletnich. Warto dodać, że dziś już jako dorośli są związani obaj z Kultem – starszy Kazimierz prowadzi wydawnictwo Kosmos Kosmos, nakładem którego wyszła właśnie “Biała Księga”, ale i szereg innych książek na tematy muzyczne, np. biografie Toma Waitsa, Theloniusa Monka czy Boba Dylana. Młodszy Jan – pod pseudonimem artystycznym Janusz – działa jako muzyk reggae i występuje z ojcem regularnie na scenie.

Tak wielki hit doczekał się oczywiście teledysku. Historia rodziców – w tych rolach Alex Kłoś i Katarzyna Kwiatkowska (dziś znana ze “Szkła kontaktowego” w TVN24) – których po wyjeździe dzieci poniosła impreza to humorystyczny, lekki obrazek, idealnie pasujący do treści. Nie brakuje tez drobnych easter eggów – w scenie imprezy przewija się wielu przyjaciół zespołu.

 

Leave a Reply