Voice Office ft. Mateusz Krautwurst z wyjątkowym utworem “Niewypowiedziane” [RECENZJA]

“Niewypowiedziane” to najnowszy singiel projektu Voice Office. Premiera utworu nagranego przez młodych artystów odbyła się w Dzień Dziecka, ale jego przekaz nie jest jednoznaczny.

Voice Office, to projekt artystyczny, którego twórcą jest Mateusz Krautwurst. W Dzień Dziecka zespół młodych, niezwykle zdolnych wokalistek powrócił w zupełnie nowej odsłonie. Pod dowodzeniem kompozytora i producenta w nagraniu utworu “Niewypowiedziane” wzięły udział – Zosia WiteckaMalwina CiesielskaMaja GwiazdaMaja OrlikowskaHania Krautwurst i Zuza Orlikowska. I jak się okazuje idea całego wydarzenia przetrwała próbę czasu, wzmacniając sprawdzoną już markę Voice Office.

fot. materiały prasowe

Efektem ich obecnej działalności jest nie tylko doskonale odnajdujący się w dzisiejszych realiach utwór, który przyciąga uwagę świeżą formą muzyczną, ale także idący za nim przekaz. Słychać, że tekst napisany przez wszystkich uczestników wydarzenia, został głęboko osadzony w ich wrażliwości. Słowa dotykają więc istoty pewnego problemu, który jest ważny dla młodych ludzi. Czy w zagubieniu i samotności pojawi się miejsce na miłość i nadzieję? Dlaczego wciąż musimy szukać akceptacji? Co naprawdę ważne jest w dzisiejszym świecie? Pytań rodzi się wiele, a odpowiedzi musimy szukać sami. Uniwersalny przekaz pozwala jednak na szerszą interpretację, nie przynosząc jednoznacznych rozwiązań. Bardziej to zwrócenie uwagi na problem, który w dzisiejszych czasach znów się nasilił.

Od strony czysto muzycznej dostaliśmy swobodnie płynącą kompozycję, opartą na wyraźnie zaznaczonej linii melodycznej. Doskonała realizacja nie zasłania tego, co stanowi o istocie szeroko pojętego popu z głębokim, nieco alternatywnym klimatem całości. Pomimo pozornie prostych rozwiązań udało się stworzyć intensywny utwór, przyciągający uwagę swą wymową i drobiazgowo utkanymi dźwiękami, które spajają się w jeden monolit, ładnie płynąc ze szlachetnością poszczególnych głosów. Warto dodać, że każda z wokalistek odcisnęła w tej piosence własny ślad, a to głównie przez charakterystyczną barwę głosu i umiejętność odnajdywania się w tak rozpisanej przestrzeni artystycznej. Ważne jest także to, że w refrenie artystki stają się jednogłośne, subtelnie unosząc czytelny refren (“My z dala od tłumu / Sprawdzamy próg bólu / Gdy ciszy melodia tłumi głos / Skąd wiedzieć kto popełnia błąd?”).

Niewypowiedziane” to nie tylko wypowiedź artystyczna uczestniczek całego projektu, ale głos młodego pokolenia, niezwykle świadomie uwypuklony na zawodowo przygotowanej kanwie muzycznej tego wydarzenia.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Zosia WiteckaMalwina CiesielskaMaja GwiazdaMaja OrlikowskaHania Krautwurst i Zuza Orlikowska połączyły swoje głosy, by określić przekaz tej niejednoznacznej propozycji.

Akceptacja lub jej brak – z tym młodzi ludzie mierzyli się od zawsze. W dobie coraz mocniej zacierających się granic między światem realnym a wirtualnym, waga niektórych problemów rośnie. Samotność jest cicha i nie zawsze znika, nawet gdy otaczają nas ludzie. Politycy i media coraz głośniej przedstawiają naszą przyszłość jako równię pochyłą do jednej z wielu możliwych katastrof.

Wizja świata, w którym trzeba będzie odnaleźć się w dorosłym życiu nie wydaje się być zachęcającym celem naszej podróży. Miłość to bezpieczeństwo. Nadzieja zasila baterie naszych umysłów. Rozwój technologiczny to szansa. Wszystko ma jednak swoje granice i swoją cenę…

*****

Miniona edycja Voice Office zaowocowała premierą utworu niebanalnego w swojej formie i treści. Do odważnych rozwiązań twórczych zachęcał nastolatki sam Vito Bambino podczas warsztatów w studiu nagrań producenta. To krótkie spotkanie miało wpływ na brzmienie i kształt premierowej piosenki. Wokalistki Voice Office usłyszały o istocie konsekwencji w artystycznych działaniach, a także o tym, że ich myśli, fraza, a także sposób wypowiedzi mają ogromne znaczenie. Zabawa słowem w intro utworu jest tego najlepszym przykładem. Premierowa piosenka będzie z pewnością niespodzianką również dla Vito, który nie mógł wiedzieć, co z jego słów zostanie zapamiętane i zaszczepione w utworze.

*****

Mateusz Krautwurst – producent nagrania – zachował minimalizm i niepokój w warstwie muzycznej. Elektronika i analogowe klawisze spychają piosenkę do alternatywnej odsłony tej piosenki, choć melodyjny refren może nadal zapadać w pamięć. Na koniec utworu usłyszymy improwizowane frazy artysty, ale to młoda gwardia przejmuje kontrolę nad tym, co “Niewypowiedziane“.

“Wielokrotnie – podczas warsztatów twórczych z młodymi ludźmi – trafiam na tematy, które nie tylko ich “kręcą”, ale również stresują czy martwią. Cyfrowa bliskość oddala – o tym nadal warto przypominać. A rodzice – ambitni, szybcy, walczący o swoje kariery i przyszłość swoich dzieci – często mają dla nich niewiele czasu… Wszyscy bywamy zbyt zmęczeni czy zbyt zajęci realizacją planów aktualnych i kreśleniem nowych, by wsłuchać się w ich codzienność i zrozumieć ich emocje. Być może niewiele możemy zmienić, ale wszystko i tak zaczyna się od słów – od świadomości… Nasz utwór może być głosem w sprawie.” – Mateusz Krautwurst

Słuchaj utworu “Niewypowiedziane” w serwisach cyfrowych: https://id.ffm.to/niewypowiedziane

 

Leave a Reply