“Latarnie, przystanki, chodniki”, czyli nowy album zespołu Zakręty!

“Latarnie, przystanki, chodniki” to tytuł nowego albumu zespołu Zakręty. Grupa określa swoją muzykę jako “reggae z przyprawami”.

fot. materiały prasowe

Początki zespołu Zakręty sięgają 2015 roku, kiedy to doszło do spotkania basisty Jakuba, perkusisty Piotrka oraz gitarzysty Mariusza, który zagrał z nimi kilka pierwszych prób. Wkrótce po tym dołączył do nich gitarzysta LeeOn, a niedługo po tym Mariusz zrezygnował.

We trzech spędzili długie miesiące na poszukiwaniu swojego stylu, układaniu numerów oraz szukaniu ludzi do dopełnienia składu. W roku 2018 rozpoczęli granie koncertów.

W 2019 roku nagrali mini-album “Translacje”. Własny styl nazwali “reggae z przyprawami”, co wynika z tego, że podstawą ich utworów jest gatunek reggae, choć dodają do niego zapożyczenia z innych gatunków. Grają nietuzinkowe aranże, mocne basy, melodyjne solówki gitarowe, klawiszowe oraz dęte; śpiewają pozytywne piosenki, grają kojące chill-outy i energetyczne mieszanki gatunkowe, na koncertach często jammują i improwizują.

*****

Przez lata skład się zmieniał i od 2022 roku grają w składzie:
Łukasz “Kamyk” Kamiński – wokal, przeszkadzajki
Karolina Kozar – instrumenty klawiszowe, flet poprzeczny, saksofon, melodyka, sampler, chórki
Robert Sułek – gitara rytmiczna
Tomasz Szkudlarek – gitara solowa
Jakub Krysakowski – gitara basowa, chórki
Piotr Misztela – perkusja, perkusjonalia

Do ich najciekawszych występów zaliczyć należy występy na finałach WOŚP, występ na festiwalu Reggae na Piaskach 2021 (jako nagroda w konkursie zespołów), poza tym grali w klubach i w plenerach przed zróżnicowaną publicznością.

Rok 2022 spędzili na nagrywaniu płyty, częściowo samodzielnie, a częściowo w HoM Studio w Kłobucku. Premiera albumu w serwisach streamingowych odbyła się 20 marca 2023. Płyta nosi tytuł “Latarnie, przystanki, chodniki“.

Płytę nagrali w składzie: Łukasz Kamiński (wokal, przeszkadzajki), Jakub Krysakowski (gitara basowa, melodyka, dogrywki gitary i klawiszy), Piotr Misztela (perkusja, przeszkadzajki), Karolina Kozar (klawisze, drugi wokal, melodyka, flet, saksofon, sampler), Tomasz Szkudlarek (gitary).

W utworze “Płyń” gościnnie zaśpiewał Piotr “Gorzel” Gorzelak (Thrudy). W utworze “Ground is falling” gościnnie zaśpiewała Ewa Berska (2m Acoustic Trio). W utworze “Wybuduję dom” partię instrumentów dętych wykonał Dima Faustov.

Teksty: Łukasz Kamiński, z wyjątkiem “Odprowadź mnie do domu” i “Ground is falling”, które napiał Jakub Krysakowski. Swoją partię w utworze “Płyń” napisał Piotr Gorzelak.

W powstanie utworów znaczący wkład mieli również trzej gitarzyści: Kamil “Leon” Tyl, Jakub Szuflita, Robert Sułek.

Słuchaj albumu “Latarnie, przystanki, chodniki” na Spotify

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply