Kołdra z debiutanckim albumem “Korpo Diem” [PREMIERA]

“Korpo Diem” to tytuł debiutancka płyta wrocławskiego zespołu Kołdra, która ukazała się pod naszym patronatem medialnym. Fuzja wielogatunkowa – tak w skrócie można określić ich muzykę.

Kołdra to wrocławski zespół założony w 2020 roku z inicjatywy Agnieszki Frączyk (wokal/skrzypce). W skład wchodzi Piotr Gil (kontrabas/bas), Michał Małkowicz (perkusja), Jakub Chrobak (gitara elektryczna) oraz Michał Olejnik (instrumenty klawiszowe). Szerszej publiczności zespół Kołdra dał się poznać podczas 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2022 roku, gdzie jako jedyny zespół zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu.

fot. Piotr Kuc

Kołdra została również nominowana do nagrody Wrocławskiego Artystycznego Odkrycia w roku 2022WARTO – przyznawanej przez Wrocławską Gazetę Wyborczą. Debiutancka płyta “Korpo Diem” zespołu Kołdra jest nietuzinkowym połączeniem dwóch światów – pełnej ekspresji, stylistycznie obfitej, nieraz melancholijnej muzyki oraz tekstów opowiadających o życiu w korporacji. Teksty pisane są tzw. korpomową (cyt. wikipedia – “odmiana języka polskiego, używana w dużych przedsiębiorstwach, zwłaszcza międzynarodowych”) i opisują codzienne życie pracownika korporacji (w szczególności z branży IT).

Utwory opowiadają o różnych aspektach pracy w szklanych wieżowcach: od drobnych porażek, integracji z zespołem, aż po wypalenie zawodowe. Rzeczy poważne przeplatają się z lekką, prawie kabaretową formą. Kołdra postanowiła nie ograniczać się do jednej stylistyki muzycznej – słychać to od pierwszych wydanych singli zespołu. Debiutancka “Refaktorka” jest utworem łączącym jazz, funk i hip-hop, a tekst opowiada o dniu z życia programisty i codziennych zmaganiach z kodem. Na krążku pojawia się też swing, R&B, trip-hop czy nawet reggae z drobnymi elementami muzyki szantowej. W utworze „Korpollada” zaproszeni goście dograli swoje partie podkreślające latynoską stylistykę piosenki traktującej o nadgodzinach podczas weekendu. Starannie dobrane kompozycje wraz z przemyślanymi słodko-gorzkimi tekstami tworzą bezprecedensowy album opisujący korporacyjną rzeczywistość w lekko poetycki, kabaretowy, nieoczywisty i zabawny sposób.

Na płycie znalazły się też utwory przedstawiające korporacyjne życie w dziale supportu technicznego, testów, potyczki zawodowe project managera, a także teksty traktujące o spotkaniach biznesowych takich jak rekrutacja, retrospekcja (tzw. „retro”). Autentyczności zespołowi dodaje fakt, że spora część składu pracuje w branży IT (właśnie jako programista, tester oprogramowania i project manager), dlatego znają oni opowiadane tematy z pierwszej ręki.

Gościnnie wystąpili:
● Radosław Kuczyński (gitara elektryczna: 2)
● Karol Smolski (instrumenty klawiszowe: 2, 7, 10)
● Sławomir Fijałkowski (saksofon tenorowy: 2)
● Dzika Sekcja Dęta (Konrad Gzik – saksofon tenorowy, Adrian Gzik – puzon, Bartłomiej
Kacperski – trąbka: 10)
● Damian Kluźniak [Habakuk] (instrumenty klawiszowe: 6)
● Marceli Foltan (instrumenty perkusyjne: 10)

Tracklista:

1. MeMene
2. Refaktorka
3. Jak Dobrze
4. ReCruelTacja
5. PM
6. Hej HO!
7. Na Supporcie
8. Risorsy
9. Korpollada
10. Fancy Facylitatorka

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply