Aga Derlak i Atom String Quartet w utworze “The Word”!

31 stycznia ukazał się najnowszy singiel “The Word” promujący trzeci album Agi Derlak. Utwór nagrany z Atom String Quartet, znajdzie się na albumie “Parallel”, którego premiera odbędzie się w kwietniu tego roku.

To utwór zadający pytanie co by się stało, gdyby to pierwsze /Logos/, słowo które stworzyło czas i przestrzeń jakie dziś znamy, padło z innych ust, raz jeszcze. Autorką tekstu jest wokalistka, songwriterka i liderka zespołu Chłopcy Kontra Basia – Basia Derlak. Utwór wyłania się powoli z majestatycznego intra skomponowane przez Agę Derlak dla Atom String Quartet, którzy wspólnie, wraz z zespołem Agi, snują tę zagadkową opowieść.

fot. Aleksandra Borysiewicz

Aga Derlak – pianistka, kompozytorka i edukatorka. Absolwentka Berklee College of Music w Bostonie (2019) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017).  Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kształciła się̨ u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. W 2019 roku pracowała w Fundacji Danilo Pereza w Panamie, animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję.

Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą.

Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja), Czech Contest (Czechy, 2015) oraz Krokus Jazz Festival (2014).

Aga Derlak koncertowała w USA, Meksyku, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Hiszpanii i Mołdawii. Artystka brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie i nie tylko: (m.in. Athens Technopolis Jazz Festival, Ankara Jazz Festival, Xjazz Berlin, Panama Jazz Festival, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY). We wrześniu 2019 wystąpiła ze swoim kwintetem w legendarnym Jazz at Lincoln Center / Dizzys Club w Nowym Jorku.

Aga współpracowała między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Tomaszczykiem, Danielem Toledo, Atom String Quartet, Dorotą Miśkiewicz, Andree Haywardem, Lucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Mauricio Moralesem, Patricia Zarate, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą i wieloma innymi artystami.

Pianistka realizuje swoje muzyczne inspiracje w kilku projektach. Aga Derlak Trio to formacja, z którą artystka wydała dwa autorskie albumy sygnowane przez słowacką wytwórnię Hevhetia: First Thought (2015, nagroda Fryderyk) oraz Healing (2017). Towarzyszą jej Michał Kapczuk (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

*****

22.04.2023 roku ukaże się trzeci album Agi Derlak, zatytułowany “Parallel” nagrany w septecie z gościnnym udziałem Atom String Quartet zawierający 10 przemyśleń artystki dotyczących czasu i przestrzeni.

Słuchaj utworu “The Word” w serwisach cyfrowych”: https://adm.ffm.to/AgaDerlakTheWord

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Aga Derlak i Atom String Quartet w utworze “The Word”!”

Leave a Reply