Kult świętuje 41-lecie działalności. Poznaj najstarszy utwór zespołu – “Krew Boga”

KULT świętuje 41-lecie działalności. Zespół Kazika Staszewskiego w ten szczególny okres wchodzi z nowym, szczególnym wydawnictwem, które będzie pierwszą w polskiej fonografii specjalną, wieloczęściową edycją z kolekcjonerskim albumem. 

fot. materiały prasowe

Prócz tego zapraszamy na ROK Z KULTEM – od tego tygodnia co tydzień będziemy przybliżać jeden utwór spośród wybranych na kompilację XLI. W ten sposób spędzimy cały rok z muzyką KULTU – począwszy od najstarszych kompozycji, przez lata 90., gdy zespół był w absolutnym zenicie popularności, po współczesne, dojrzałe kawałki. Zapraszamy zatem do spędzenia roku 2023 z KULTEM – słuchajcie, oglądajcie, dzielcie się muzyką KULTU z innymi – ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas. W tym tygodniu zaczynamy – na pierwszy ogień trafia najstarszy utwór KULTU, czyli “Krew Boga”.

Krew Boga” to pierwsza kompozycja Kultu. Powstała w roku 1982 w momencie, w którym klarowała się koncepcja nowego zespołu – jeszcze bez nazwy, na bazie wcześniejszej formacji Kazika, czyli Novelty Poland. Kompozycja Piotra Wieteski i Kazika Staszewskiego z tekstem tego drugiego stała się jednym z pierwszych przebojów Kultu. Zarejestrowano ją w roku 1986 na potrzeby debiutanckiego albumu długogrającego Kultu, już w poszerzonym składzie. Utwór stał się jednym z pierwszych (choć paradoksalnie nie zupełnie pierwszym) przebojów zespołu – przez 14 tygodni był obecny na Liście Przebojów Trójki, docierając do pierwszego miejsca.

„Krew Boga” to najczęściej grany na koncertach utwór Kultu. Pojawił się na pierwszym występie formacji – w warszawskim klubie Remont 7 lipca 1982 roku – na który sprzedano zaledwie 52 bilety. Zespół zagrał go także na Pol’And’Rock Festival 2019, na którym zgromadził niemalże milionową publiczność.

 

Jedna odpowiedź do “Kult świętuje 41-lecie działalności. Poznaj najstarszy utwór zespołu – “Krew Boga””

Leave a Reply