Kult świętuje 41-lecie działalności. Poznaj utwór “Polska”

KULT w tym roku świętuje XLI-lecie działalności. Ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki. W tym tygodniu sięgamy do albumu “Posłuchaj to do Ciebie” – i pierwszego hitu, choć znalazł się on dopiero na reedycji, czyli utworu “Polska”.

fot. Adam Staśkiewicz

Utwór „Polska” to niemalże antyhymn, jak pisze Wiesław Weiss w „Białej księdze” poświęconej wszystkim utworom Kultu. To utwór krytyczny, opisujący brzydotę, pełen goryczy i bólu. A jednak w ogóle się nie zestarzał – nawet jeśli dworzec w Kutnie jest po remoncie. Powstał w roku 1986 – jako jeden z pierwszych utworów Kultu, po dołączeniu do składu basisty Irka Wereńskiego (grającego z Kultem do dzisiaj). To zresztą linia basowa Jeżyka dała początek „Polsce”.

Utwór, choć grany na koncertach właściwie natychmiast po powstaniu, medialnie został nieco „przeciągnięty” w czasie. Wszystko przez instytucję cenzury, która w końcu lat 80. nie wyrażała zgody na publikację kawałka z takim tekstem. W efekcie „Polska” w wersji studyjnej ukazała się dopiero na wydaniu albumu „Posłuchaj to do Ciebie” z roku 1992, już po transformacji ustrojowej i po likwidacji urzędu cenzorskiego. Mniej więcej w tym samym czasie, około roku 1993, powstał także teledysk w reżyserii Yacha Paszkiewicza. „Polska” pod tytułem obowiązującym w ZAiKS, czyli „Mieszkam w Polsce”, pojawia się na wszystkich trzech albumach koncertowych Kultu, czyli na „MTV Unplugged”, „Made in Poland” i „Pol’And’Rock Festival 2019”. Sięgają po niego także inni artyści – jak T.Love w roku 2017 lub Organek podczas koncertów Męskiego Grania w roku 2018.

Przed nami jeszcze co najmniej 35 tygodni z muzyką KULTU – co tydzień będziemy prezentować poszczególne kawałki z kompilacji jubileuszowej, a w końcu roku premierowe, świeżo nagrane utwory KULTU.

 

Kult świętuje 41-lecie działalności. Poznaj najstarszy utwór zespołu – “Krew Boga”

Leave a Reply