Winylowe wydanie albumu “Nocny patrol” Maanamu z kalendarzem

Mijają kolejne lata od ukazania się albumu “Nocny patrol” zespołu Maanam. 9 grudnia pojawi się wyjątkowe wydanie tego tytułu. Do albumu wytłoczonego na czerwonym winylu dołączony jest kalendarz ścienny ze zdjęciami Kory autorstwa Tadeusza Rolke.

Kamil Sipowicz o znaczeniu płyty “Nocny patrol”:

W listopadzie 1983 roku pojawił się na polskim rynku “Nocny patrol” zespołu Maanam, bez wątpienia jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.

1983 rok to środek stanu wojennego w Polsce. Ogólna apatia po siłowym zdławieniu solidarnościowej rewolucji. “Nocny patrol” to znakomity opis tamtych czasów. Z jednej strony Zdrada, Polskie ulice i tytułowy Nocny patrol. Milicyjne patrole, walki uliczne, ludzie w więzieniach i odosobnieniach, rozbite rodziny, przygnębienie i “no future”. Z drugiej zaś strony nadzieja, która Polaków nigdy nie opuszczała. Nieśmiertelny Krakowski spleen stał się wówczas – i jest do dziś – hymnem wiary w moc światła, które przedziera się przez chmury i “świeci pilotom w oczy”. Do tego symboliczna Eksplozja i dwubiegunowe Raz dwa, raz dwa.

Na okładce albumu “Nocny patrol” Kora przedstawiona na zdjęciu autorstwa legendy polskiej fotografii, Tadeusza Rolkego. Sesja fotograficzna odbyła się w pracowni nieżyjącego już malarza, Edwarda Dwurnika. Krótko po premierze płyty ukazał się kalendarz na 1985 rok ze zdjęciami Kory ze wspomnianej sesji. Dzisiaj dołączmy do jubileuszowego wydania Nocnego Patrolu nową odsłonę legendarnego “Kalendarza Rolkego” z intrygującą, nieziemsko piękną Korą na każdy miesiąc nowego roku.

Tracklista:

Side A
1. Nocny patrol
2. Jestem kobietą
3. To tylko tango
4. French is strange
5. Polskie ulice

Side B
1. Eksplozja
2. Zdrada
3. Raz-dwa, raz-dwa
4. Krakowski spleen
5. Miłość jest jak opium

 

Leave a Reply