Indie rock, folk, alternatywa. Weroena prezentuje pierwszy album “Weroena”

Weroena to oświęcimska grupa, która w tym roku wydała swój pierwszy album. Od Rykardy Parasol do Tracy Chapman – tak w skrócie można określić ich szerokie inspiracje muzyczne. Wkrótce pojawi się nasza recenzja płyty zatytułowanej po prostu “Weroena”.

fot. materiały prasowe

Weroena to zespół grający muzykę songwriterską w indie-rockowej i alternatywnej odsłonie, inspirowanej z jednej strony Rykardą Parasol i Tracy Chapman, a z drugiej kojarzony na przykład z The Cranberries czy Dido. Grupa powstała w Oświęcimiu około 2017 roku, początkowo jako duet rodzinny i do tej pory trzonem zespołu są autorka piosenek – Weronika Boińska oraz Marcin Boiński (ojciec), który pomaga w tworzeniu, graniu i organizacji.

Boińscy do współpracy zaprosili doskonałych muzyków wraz z realizatorem dźwięku, którzy współtworzą i określają ostateczne brzmienie. Zespół gra numery, w których na pierwszy plan wysuwają się melancholijne teksty o jaśniejszych lub mroczniejszych historiach.

Debiutancka płyta Weroeny ukazała się końcem marca 2022 roku. Album zawiera jedenaście utworów, w których piosenka z tekstem dynamicznie przeplata się z alternatywnymi, rockowymi, a także akustycznymi brzmieniami – zarówno żywiołowymi, jak i tymi bardziej w stylu lo-fi. I chociaż momentami muzyka ta wydaje się słodka, to ukryte w niej historie najczęściej mają mało wspólnego ze słodyczą, a więcej z gorzką niepewnością i strachem. Wszystko to opatrzone zostało subtelną, lecz wyrazistą, autorską grafiką.

*****

Skład zespołu:
Weronika Boińska – teksty, muzyka, wokal, gitara akustyczna, grafiki
Marcin Boiński – bas, gitary
Grzegorz Kosowski – gitara elektryczna
Miłosz Boiński – gitara elektryczna
Paweł Kukla – instrumenty klawiszowe
Seweryn Piętka – perkusja
Wojciech Nowak – realizacja dźwięku

 

Jedna odpowiedź do “Indie rock, folk, alternatywa. Weroena prezentuje pierwszy album “Weroena””

Leave a Reply